Doradzą na każdym etapie biznesu

opublikowano: 01-08-2013, 00:00

Problemy z zarządzaniem? Brak pomysłów na rozwój? Potrzebny audyt finansowy? Skorzystaj z pomocy ekspertów. Za darmo

W czasie prowadzenia biznesu przedsiębiorcy muszą podejmować setki decyzji dotyczących różnych obszarów działalności. Pojawiają się problemy i dylematy dotyczące m.in. zarządzania czy finansowania. Wielu przedsiębiorców nie ma koncepcji, jak rozwijać firmę i nie wie, jak reagować na spowolnienie wyników. Jednocześnie wzbraniają się przed audytem biznesowym w firmie, zdając się na swoje doświadczenie i intuicję, które jednak nie zawsze okazują się wystarczające. Trudno być ekspertem we wszystkich dziedzinach, a jednocześnie łatwo o błąd, którego przedsiębiorca może potem żałować.

Zobacz więcej

OD PORAD PO AUDYT: — Przedsiębiorcy bardzo często trafiają do nas w momentach, gdy nie wiedzą, jak reagować na sytuacje kryzysowe. Wsparcie mogą od nas dostać w niemal każdym obszarze prowadzenia biznesu — mówi Andrzej Głowacki, prezes zarządu DGA. [FOT. ARC]

Jak uniknąć nieprawidłowości? Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który spojrzy obiektywnie na firmę i oceni jej szanse i zagrożenia. Taką możliwość daje nasz nowy program — „Akcelerator Pulsu Biznesu”. Warto sięgnąć po wsparcie, tym bardziej że jest ono bezpłatne.

Gdy brakuje koncepcji

W rozwiązaniu problemów pomogą m.in. specjaliści z grupy doradczo-inwestycyjnej DGA. Grupa pomaga polskim przedsiębiorcom już od 23 lat. W tym czasie z firmy zatrudniającej kilka osób rozrosła się do kilkusetosobowego holdingu. Jednocześnie stopniowo rozszerzał się zakres tematyczny wsparcia, jakie grupa oferowała firmom. Dziś wspiera przedsiębiorców niemal w każdym obszarze prowadzenia działalności, a ci przychodzą do niej z bardzo różnymi sprawami.

— Problemy, z którymi zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, to na przykład brak koncepcji na przeprowadzenie sukcesji, konieczność zmiany modelu biznesowego lub potrzeba zbudowania długofalowej strategii w firmie, która dotychczas była prowadzona intuicyjnie. Tego typu kłopoty są szczególnie widoczne w przedsiębiorstwach z długoletniątradycją, gdzie siła przyzwyczajenia i brak przygotowania na zmiany powodują, że firma się nie rozwija — mówi Andrzej Głowacki, prezes zarządu DGA.

Jest kilka obszarów, w których grupa DGA się specjalizuje i udziela firmom pomocy. Pierwszy to doradztwo strategiczne. Eksperci pomagają przedsiębiorcom budować model biznesowy, długofalową strategię lub plan rozwoju. Kluczowym elementem jest tutaj audyt biznesowy, który daje obiektywny obraz firmy w odniesieniu do otaczającego ją rynku. Menedżerowie i doradcy wspólnie wypracowują najkorzystniejszą ścieżkę dalszego działania firmy. Proponowane przez nich zmiany czasem są radykalne, ale dzięki nim przedsiębiorstwo może się rozwijać.

Firmy bardzo często zwracają się o porady dotyczące finansów. W DGA działa kancelaria rachunkowa i spółka audytorska, które specjalizują się w doradztwie tej tematyce.

— Zdarzają się kłopoty z interpretacją przepisów podatkowych, nieprawidłowe prowadzenie ksiąg czy brak procedur kontrolnych wewnątrz firmy. To powoduje, że menedżerowie mają niepełny obraz tego, co się w firmie dzieje, i w związku z tym nie są w stanie reagować na czas na złe symptomy — podkreśla Andrzej Głowacki.

Kolejną dziedziną, w której pomagają konsultanci DGA, jest optymalizacja działania różnych obszarów przedsiębiorstwa. Chodzi o czynności, które prowadzą do możliwie najlepszego wykorzystania zasobów i potencjału firmy, np. w działach sprzedaży, zakupów lub w zarządzaniu finansami.

Kryzys, pomóżcie

Sen z powiek spędza przedsiębiorcom wizja upadłości. Statystyki i badania jednoznacznie wskazują, że polskie firmy nie korzystają z instrumentów upadłości, układu czy postępowania naprawczego. Dlatego w DGA powstało Centrum Sanacji Firm, które wspiera przedsiębiorców w tych procesach.

— Doradzamy przy upadłości zarówno na etapie przed podjęciem decyzji o jej ogłoszeniu, jak i w trakcie trwania postępowania, które może być układowe lub likwidacyjne. Wspólna praca doradców i syndyków pozwala na kompleksową diagnozę sytuacji przedsiębiorstwa i wskazanie właściwiej drogi wyjścia z kryzysu, która może oznaczać głęboki proces restrukturyzacji lub zamknięcie biznesu — mówi Andrzej Głowacki. Jego zdaniem, przedsiębiorcy często trafiają do ekspertów DGA w sytuacjach, gdy nie wiedzą, jak reagować na sytuacje kryzysowe.

— Brak planu awaryjnego czy systemu zarządzania kryzysowego, który zapewni prawidłowe funkcjonowanie pomimo awarii czy innego nieprzewidzianego zdarzenia — to są sytuacje, które wpędzają firmy, zwłaszcza o złożonej działalności, w ogromne kłopoty i straty finansowe — zwraca uwagę Michał Borucki, odpowiedzialny za wdrażanie systemów zarządzania w DGA.

Eksperci grupy czekają na problemy zgłoszone przez przedsiębiorców do końca sierpnia (to termin wypełniania ankiet w programie). W następnym etapie zostaną wybrane firmy, dla których specjaliści będą w pierwszej kolejności szukali optymalnych wyjść. Na łamach „PB” szczegółowo opiszemy problemy i ich rozwiązania. Chodzi także o to, aby przedstawione przypadki były wskazówką lub przestrogą dla innych firm.

Jak to działa
Każdy przedsiębiorca może napisać, jakie ma problemy związane z biznesem. Wystarczy wypełnić specjalną ankietę na stronie programu. Porusza ona różne aspekty działalności — od spraw związanych z organizacją firmy przez problemy finansowe po kwestie prawne. W każdym z tematycznych obszarów znajdują się przykładowe pytania. Na wypełnione ankiety czekamy do końca sierpnia. Później zostaną wybrane firmy, dla których partnerzy poszukają najlepszego wyjścia z kłopotów. Następnym etapem będą audyty w tych przedsiębiorstwach — po nich eksperci przygotują optymalne rozwiązania problemów. Wszystkie etapy projektu będziemy na bieżąco opisywać na łamach „Pulsu Biznesu”.

 

Partnerzy projektu
W „Akceleratorze Pulsu Biznesu” wsparcia dla firm udzielą renomowani partnerzy programu z różnych branż. W sprawach związanych z zatrudnieniem pomoże największa na polskim rynku usług personalnych firma usługowa Work Service. Problemami prawnymi zajmą się przedstawiciele kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy, natomiast w kwestiach bankowych radą służą specjaliści Raiffeisen Banku. Wsparcia konsultingowego i dotyczącego inwestycji udzielą eksperci z grupy doradczo-inwestycyjnej DGA oraz środkowoeuropejskiej grupy inwestycyjnej Penta.

 

WIĘCEJ INFORMACJI:
Ankietę dla przedsiębiorców i szczegóły programu znajdziesz na stronie: akcelerator.pb.pl.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu