Doradztwo dla rozwoju przedsiębiorczości

Statystyczny mieszkaniec Mazowsza może dziś korzystać z szerokiego wyboru opcji kariery. Praca w korporacji, innowacyjnym startupie a może powrót do przeszłości: wyuczenie się zawodu piekarza, szewca, snycerza? Rolą doradcy zawodowego jest wskazać mu najlepszą ścieżkę rozwoju zawodowego i dać motywację, by nią podążać.

Konsultacje w sprawie reszty życia

Doradca stanowi łącznik między indywidualnymi predyspozycjami a współczesnym rynkiem pracy. Śledzi trendy w dziedzinie zatrudnienia - od metod rekrutacji, po najważniejsze: zapotrzebowanie na pracowników na danym stanowisku, w konkretnej branży. Nie wrzuca jednak wszystkich do jednego worka, choćby mieli podobne wykształcenie i doświadczenie. Zdarzają się architekci z pasją pszczelarską, którzy w głębi serca pragną porzucić "solidny" zawód na rzecz... hobby? mrzonki? szaleństwa? Nie do końca. Wedle statystyk Polskiego Związku Pszczelarskiego, z roku na rok rośnie liczba pszczelarzy (w tym także kobiet). Podobnie cena miodu. Co ciekawe, wzrasta również liczba młodych (do 35. roku życia) specjalistów w tej dziedzinie. Doradca zawodowy ma za zadanie dowiedzieć się o swoim kliencie tyle, by pomóc mu poznać samego siebie. Zwraca uwagę na wykształcenie, doświadczenie, pasję, ale i cechy, które czynią z indywidualności idealnego pretendenta na dane stanowisko.

Zaczynamy już w szkole

Odpowiedź na pytanie "czego pragniesz w życiu zawodowym?" brzmi coraz częściej: "niezależności". Województwo mazowieckie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów Polski. By koło gospodarcze mogło kręcić się bez zgrzytów, potrzebni są duzi gracze (korporacje, koncerny, duże przedsiębiorstwa), ale i tysiące małych: działalności jednoosobowe, firmy rodzinne, biznesy, którym wystarczy pokój o powierzchni 15 metrów kwadratowych. Wystarczy pomysł - wniosek z analizy rynku lub ten, który podpowiada serce; chęć działania i... znajomość zasad dotyczących zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Ale jeszcze wcześniej ważną rolę odgrywa doradztwo zawodowe. Dlatego fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego pomogą w budowaniu powiązań edukacji z rynkiem pracy. W jaki sposób? Na przykład przez dofinansowanie tworzenia szkolnych biur karier, podnoszenie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych, organizację płatnych praktyk i staży, wprowadzanie dodatkowych zajęć we współpracy z przedsiębiorcami, uczelniami lub organizacjami pozarządowymi. To wszystko pozwoli na określenie swojej ścieżki zawodowej na etapie szkolnym. 

Wsparcie szyte na miarę

Fajny pomysł na biznes trzeba dobrze poprowadzić. W tym również pomogą fundusze unijne przeznaczone na inkubację i preinkubację biznesu, na przykład przez inkubatory przedsiębiorczości. Już teraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą natomiast skorzystać z dopasowanych do potrzeb usług doradczych Do 2 listopada mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą wnioskować o bony na doradztwo o wartości od 10 tys. zł do nawet 70 tys. Zł, w zakresie m.in. opracowania strategii rozwoju firmy, monitorowania biznesu i prognozowania, które pozwolą na określenie kierunków dalszego rozwoju działalności. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z doradztwa w zakresie transferu technologii, a także specjalistycznych usług związanych z wprowadzeniem nowego produktu, usługi lub rozwiązania procesowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane