Dorn: Ustawa kompetencyjna wejdzie od 1 stycznia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-11-2005, 20:35

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn poinformował w środę sejmową komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, że rząd utrzyma termin 1 stycznia przyszłego roku dla wejścia w życie tzw. ustawy kompetencyjnej. Przyznał, że jest w niej wiele błędów, ale będą one na bieżąco korygowane.

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn poinformował w środę sejmową komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, że rząd utrzyma termin 1 stycznia przyszłego roku dla wejścia w życie tzw. ustawy kompetencyjnej. Przyznał, że jest w niej wiele błędów, ale będą one na bieżąco korygowane.

Dorn oraz minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka i wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska spotkali się w środę z posłami z tej komisji; poinformowali posłów o najbliższych działaniach resortów związanych z samorządami.

Nowelizacja ustaw zmieniających podział zadań i kompetencji administracji terenowej, nazywana ustawą kompetencyjną, wprowadza w 32 ustawach zmiany polegające głównie na przekazaniu niektórych kompetencji wojewody samorządowi województwa lub powiatu jako zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Ustawa została uchwalona w lipcu. Jej przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2006 r.

Przekazanie kompetencji na niższe szczeble administracji dotyczy m.in. udzielania zezwolenia na remont lub budowę grobów i cmentarzy wojennych; prowadzenia rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych; przyjmowania zawiadomień o wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego; zaliczania w uzasadnionych przypadkach niektórych gmin do innego okręgu podatkowego; ustalania miejscowości, w których pobiera się opłatę miejscową; sprawowania nadzoru nad gospodarką leśną.

MSWiA chce też zrobić przegląd kompetencji administracji rządowej i samorządowej w kontekście unijnych funduszy strukturalnych. Dorn nie wykluczył możliwości przesunięcia tych kompetencji w stronę samorządów. Wicepremier zapowiedział, że będzie dążyć do tego, aby w ramach decentralizacji przekazywać samorządom nie tylko kompetencje, ale i środki finansowe z nimi związane.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dorn zasugerował też potrzebę zmiany w podziale terytorialnym kraju, w części powiatowej.

"Utrzymywanie bardzo wielu, bardzo słabych powiatów nie służy ani obywatelom, ani budżetowi" - stwierdził. Zapowiedział też m.in. opracowanie do końca roku projektu ustawy dotyczącej zarządzania kryzysowego oraz powołanie Głównego Urzędu ds. Informatyzacji Administracji Publicznej, który miałby koordynować informatyzację poszczególnych resortów.

Rozmowę minister Gęsickiej z komisją zdominowała kwestia wykorzystania przez Polskę unijnych funduszy strukturalnych. Minister powiedziała, że Komisja Europejska przyznała Polsce w tej perspektywie budżetowej około 8,7 miliarda euro, z czego 2 miliardy na rok 2004 i około 2,7 miliarda na rok obecny. Gęsicka zaznaczyła, że wydatkowanie tych środków przez nasz kraj jest obecnie na poziomie 350 milionów euro, nie wykorzystaliśmy zatem do tej pory nawet środków przyznanych nam na ubiegły rok.

Za główną przyczynę tej sytuacji Gęsicka uznała nadmierne skomplikowanie procedur kontraktowania środków unijnych. Zapowiedziała, że jej resort razem z ministerstwem finansów zajmie się "czyszczeniem" odpowiednich procedur.

Wiceminister Suchocka zapowiedziała z kolei, że do pierwszych posunięć jej resortu należeć będzie przygotowanie noweli o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i ustawy o podatkach lokalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane