Dorn: Ustawa kompetencyjna wejdzie od 1 stycznia

Polska Agencja Prasowa SA
23-11-2005, 20:35

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn poinformował w środę sejmową komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, że rząd utrzyma termin 1 stycznia przyszłego roku dla wejścia w życie tzw. ustawy kompetencyjnej. Przyznał, że jest w niej wiele błędów, ale będą one na bieżąco korygowane.

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn poinformował w środę sejmową komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, że rząd utrzyma termin 1 stycznia przyszłego roku dla wejścia w życie tzw. ustawy kompetencyjnej. Przyznał, że jest w niej wiele błędów, ale będą one na bieżąco korygowane.

Dorn oraz minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka i wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska spotkali się w środę z posłami z tej komisji; poinformowali posłów o najbliższych działaniach resortów związanych z samorządami.

Nowelizacja ustaw zmieniających podział zadań i kompetencji administracji terenowej, nazywana ustawą kompetencyjną, wprowadza w 32 ustawach zmiany polegające głównie na przekazaniu niektórych kompetencji wojewody samorządowi województwa lub powiatu jako zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Ustawa została uchwalona w lipcu. Jej przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2006 r.

Przekazanie kompetencji na niższe szczeble administracji dotyczy m.in. udzielania zezwolenia na remont lub budowę grobów i cmentarzy wojennych; prowadzenia rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych; przyjmowania zawiadomień o wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego; zaliczania w uzasadnionych przypadkach niektórych gmin do innego okręgu podatkowego; ustalania miejscowości, w których pobiera się opłatę miejscową; sprawowania nadzoru nad gospodarką leśną.

MSWiA chce też zrobić przegląd kompetencji administracji rządowej i samorządowej w kontekście unijnych funduszy strukturalnych. Dorn nie wykluczył możliwości przesunięcia tych kompetencji w stronę samorządów. Wicepremier zapowiedział, że będzie dążyć do tego, aby w ramach decentralizacji przekazywać samorządom nie tylko kompetencje, ale i środki finansowe z nimi związane.

Dorn zasugerował też potrzebę zmiany w podziale terytorialnym kraju, w części powiatowej.

"Utrzymywanie bardzo wielu, bardzo słabych powiatów nie służy ani obywatelom, ani budżetowi" - stwierdził. Zapowiedział też m.in. opracowanie do końca roku projektu ustawy dotyczącej zarządzania kryzysowego oraz powołanie Głównego Urzędu ds. Informatyzacji Administracji Publicznej, który miałby koordynować informatyzację poszczególnych resortów.

Rozmowę minister Gęsickiej z komisją zdominowała kwestia wykorzystania przez Polskę unijnych funduszy strukturalnych. Minister powiedziała, że Komisja Europejska przyznała Polsce w tej perspektywie budżetowej około 8,7 miliarda euro, z czego 2 miliardy na rok 2004 i około 2,7 miliarda na rok obecny. Gęsicka zaznaczyła, że wydatkowanie tych środków przez nasz kraj jest obecnie na poziomie 350 milionów euro, nie wykorzystaliśmy zatem do tej pory nawet środków przyznanych nam na ubiegły rok.

Za główną przyczynę tej sytuacji Gęsicka uznała nadmierne skomplikowanie procedur kontraktowania środków unijnych. Zapowiedziała, że jej resort razem z ministerstwem finansów zajmie się "czyszczeniem" odpowiednich procedur.

Wiceminister Suchocka zapowiedziała z kolei, że do pierwszych posunięć jej resortu należeć będzie przygotowanie noweli o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i ustawy o podatkach lokalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Dorn: Ustawa kompetencyjna wejdzie od 1 stycznia