Dorosły inwestor nie wierzy w św. Mikołaja

Krzysztof Kolany
opublikowano: 04-12-2019, 22:00

Grzeczni liczą na grudniowy rajd, mniej grzeczni nie spodziewają się prezentów, a racjonalni sprawdzają, czy siwa broda i czerwona czapka faktycznie sprzyjają cenom akcji

Rajd św. Mikołaja to giełdowa tradycja. Pisze się o nim co roku, choć niekoniecznie co roku się go ogląda. Połączenie bożonarodzeniowej atmosfery, statystyki i nieco życzeniowego myślenia niektórych inwestorów raz przynosi efekty, a raz nie. Czy warto czekać na prezenty w tym roku?

W 2019 r. koniunktura na GPW nie rozpieszcza. Licząc od początku roku (YTD), WIG20 jest piąty wśród najsłabszych indeksów giełdowych świata — traci 7,7 proc. Ponad 3 proc. pod kreską jest też mWIG40. Broni się tylko sWIG80, który dzięki dobremu początkowi roku ma stopę zwrotu na poziomie blisko 12 proc. Dla porównania — indeksy amerykańskie są na plusie rzędu 20-30 proc., a niemiecki DAX zyskał 23 proc. YTD.

Magia grudnia

Statystycznie grudzień jest jednym z najlepszych miesięcy na GPW. W latach 1998- -2018 przeciętna grudniowa stopa zwrotu z WIG wyniosła 2,33 proc. To ciut lepiej niż w lipcu (2,3 proc.) i tylko nieznacznie gorzej niż w najlepszym pod tym względem kwietniu (2,37 proc.). Dobra reputacja grudnia bierze się też z jego łagodności: najniższa (po 1997 r.) grudniowa stopa zwrotu WIG wyniosła -6,3 proc. Lepsze osiągi pod tym względem ma jedynie marzec (-5,4 proc.). W przypadku większości innych miesięcy zdarzały się straty przekraczające 10 proc., a nawet 20 proc.

Problem ze świętym Mikołajem jest jednak taki, że w ostatnich latach przestał on zaglądać na warszawską giełdę. O ile w latach 1998-2010 nie dotarł na nasz parkiet tylko trzy razy z trzynastu, to ostatnio nie było go na Książęcej aż pięć razy na osiem. Nie dość, że trafność sezonowegowzorca w ostatnich latach spadła o połowę, to jeszcze grudzień częściej przynosi spadek niż wzrost na szerokim rynku! Czyżby inwestorzy z GPW byli niegrzeczni? W zeszłym roku rózgą był GetBack, cztery lata temu państwowa energetyka, a wcześniej rozbiór OFE. A może po prostu rynek czeka na prezenty w niewłaściwym czasie?

Najlepszy prezent

Każde dziecko wie, że święty Mikołaj podrzuca coś pod poduszkę w nocy z 5 na 6 grudnia, a potem pod choinkę — 24 grudnia. Obetnijmy zatem pierwsze sesje miesiąca i ostatni tydzień, nierzadko wypaczany transakcjami w ramach optymalizacji podatkowej czy też kończącego rok „strojenia witryn” w funduszach inwestycyjnych. Jakie więc stopy zwrotu przynosi rynek między ostatnią sesją przed 6 grudnia a ostatnią sesją przed 25 grudnia? Odpowiedź nie nastraja optymistycznie. Przeciętna „mikołajowa” stopa zwrotu z indeksu WIG na przestrzeni poprzednich 25 lat była ujemna i wyniosła -0,44 proc.

Mediana stóp zwrotu dla tego okresu była jeszcze słabsza — około -0,76 proc. Co więcej, w tym okresie na giełdzie częściej można było stracić pieniądze, niż je zarobić. Tak było w 13 na 25 przypadków, podczas gdy spadkowych lat na GPW w ciągu ostatniego ćwierćwiecza było tylko osiem. W dodatku tylko w trzech na osiem przypadków zdarzyło się, że święty Mikołaj dowiózł inwestorom dodatnią stopę zwrotu w spadkowym roku.

Ta statystyka powinna zachwiać wiarą w św. Mikołaja nawet wśród najgrzeczniejszych inwestorów. Na giełdzie wiara w cuda z reguły nie popłaca, a racjonalny inwestor, zamiast tracić czas na czekanie, powinien poświęcić go na edukację. Żaden Mikołaj nie da mu tyle, ile lektura raportów finansowych spółek, dokształcenie się z psychologii inwestowania i poprawa strategii.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany

Polecane