Dostajesz gotówkę? Sprawdź od kogo

opublikowano: 11-08-2019, 22:00

Firmy objęte przepisami AML muszą analizować, czy dana transakcja nie służy praniu pieniędzy — i wtedy odmówić jej zawarcia.

Po roku obowiązywania nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML) część przedsiębiorców z branż innych niż finansowa nie zdaje sobie sprawy, że jej podlegają — alarmują prawnicy z kancelarii Legal Geek. Przepisami tymi objęto np. pośredników nieruchomości, wirtualnych biur, biur rachunkowych, a ponadto dotyczą one każdej innej firmy, która przyjmuje płatności w gotówce w wysokości co najmniej 10 tys. EUR (nawet w kilku operacjach).

Ustawa wymaga identyfikowania i weryfikowania klienta. Trzeba też ustalić tzw. beneficjenta rzeczywistego wykonywanej transakcji (np. zakupu nieruchomości), czyli osoby o decydującym wpływie na kogoś, z kim przedsiębiorca zawiera umowę, np. wspólnika spółki. Firmy muszą analizować, czy dana czynność nie służy praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu — i odmówić zawarcia umowy lub zgłosić transakcję Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (GIIF).

— Wejście w życie nowej ustawy AML zbiegło się z szałem wokół RODO, więc zostało niemal niezauważone przez podmioty z sektorów pozafinansowych. To może być kosztowny błąd. Do tej pory GIIF regularnie nakładał kary na podmioty niewywiązującesię z obowiązków wynikających z tych przepisów — mówi Tomasz Klecor, partner w kancelarii Legal Geek.

Procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy są powszechnie stosowane na rynku usług finansowych. Ostatnio było głośno o zamykaniu kont przez banki, którym nie udało się ustalić rzeczywistych beneficjentów swoich klientów. Według prawników to nie jest nadgorliwość, tylko realizacja obowiązków ustawowych.

— Jeśli firma objęta zasadami AML nie jest w stanie stwierdzić, że informacje o jej kliencie są prawidłowe, bo np. nie odpowiada on na wiadomości, to zgodnie z przepisami musi wypowiedzieć umowę. Ustawa jest pod tym względem precyzyjna — wyjaśnia Tomasz Klecor.

Sprawdź program konferencji "Reklamacje na rynku finansowym", 10 września 2019, Warszawa >>

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu