Dostał miliard na stworzenie firmy

Mick Davis, były dyrektor generalny koncernu surowcowego Xstrata otrzymał od Noble Group, największego azjatyckiego tradera surowcowego i funduszu private equity TPG 1 mld USD na stworzenie nowej spółki z segmentu surowcowo-wydobywczego, informuje Bloomberg.

Każdy z inwestorów zaoferował po 500 mln USD na rzecz nowej spółki pod firmą X2 Resources, tworzonej przez X2 Partners. Założycielami tej ostatniej są Davis oraz Trevor Reid, który w koncernie Xstrata pełnił funkcję dyrektora finansowego. X2 ma wykorzystać środki na stworzenie podmiotu z obszaru wydobywczego, kopalnianego i metalowego. Davis i Reid mają spore doświadczenia, gdyż będąc częścią władz szwajcarskiego giganta wydobywczego Xstrata zwiększyli jego wartość do około 50 mld USD w ciągu 10 lat poprzez fuzje, przejęcia i ekspansję.

Mick Davis (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Mick Davis (fot. Bloomberg)

„Cieszymy się, że Noble i TPG podzielają nasz entuzjazm dla tego przedsięwzięcia, w tak dobrym dla tego typu inwestycji czasie” – napisał Davis w oświadczeniu.

W maju Glencore International dokonał przejęcia Xstraty w transakcji o wartości 29 mld USD w całości przeprowadzonej poprzez wymianę akcji. W rezultacie powstał podmiot pod nazwą Glencore Xstrata, zajmujący czwarte na świecie miejsce pod względem łącznego wydobycia węgla, niklu, cynku i miedzi. Dyrektorem generalnym nowego giganta po ustąpieniu Davisa (kwestia nie do przejścia okazało się wynagrodzenie) został Ivan Glasenberg. Davis zobowiązał się nie przyjmować funkcji jakiegokolwiek CEO przez sześć miesięcy od chwili kiedy wstępnie wyrazi taką wolę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Dostał miliard na stworzenie firmy