Czytasz dzięki

Dostawca Toyoty dostanie 3 mln zł grantu

opublikowano: 30-01-2020, 22:00

Mitsui High-tec, który inwestuje w Skarbimierzu 160 mln zł i docelowo zatrudni 200 osób, ma rządowe wsparcie.

Japoński producent rdzeni silników elektrycznych do pojazdów hybrydowych i elektrycznych już w marcu ubiegłego roku ogłosił, że pierwszą w Europie fabrykę zbuduje w Polsce. W lipcu firma dostała obietnicę otrzymania grantu, a w grudniu podpisała umowę z przedstawicielem Ministerstwa Rozwoju (MR). Rządowe wsparcie wyniesie 3 mln zł, z czego niemal 1 mln zł firma otrzymała jeszcze w ubiegłym roku, w którym zainwestowała już niemal 60 mln zł. W tym firma wyda na budowę zakładu prawie 35 mln zł, a na jej konto wpłyną 233,2 tys. zł. Taka sama kwota trafi do firmy w przyszłym roku. W 2023 r., ostatnim roku realizacji inwestycji, gdy nakłady sięgną niemal 69 mln zł, firma dostanie nieco ponad 1,5 mln zł.

Mitsui High-tec zdobył 34 punkty na 45 możliwych: maksymalne,15, w kategorii koszt inwestycji na pracownika i tyle samo za lokalizację. Kapitał ludzki został przez Międzyresortowy Zespół ds. Inwestycji oceniony na 1 punkt na 10 możliwych, a inne czynniki dały firmie 3 na 5 punktów. Zaliczono do nich fakt, że produkt firmy jest związany z elektromobilnością, Japończycy zamierzają zachować najwyższe standardy ochrony środowiska, a ich projekt może zachęcić do inwestycji w Polsce innych producentów silników elektrycznych, bo Mitsui jest kluczowym globalnym poddostawcą głównego komponentu do tych silników.

Firma zbuduje w Skarbimierzu w województwie opolskim zakład i zatrudni w nim, jak deklaruje w umowie z MR, 60 osób, w tym 19 z wyższym wykształceniem. Wcześniej zapowiadała, że docelowo będzie mieć 200 pracowników. Inwestycja ma wynieść co najmniej 163,1 mln zł. Japończycy skorzystają ze zwolnień podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, a współpracują bezpośrednio z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane