Dostępność Plus: dotacje dla przedsiębiorców

opublikowano: 03-03-2019, 22:00

Granty czekają na projekty, które wspomogą seniorów i niepełnosprawnych. Pierwsza tura to pięć konkursów z pulą 190 mln zł

Program Dostępność Plus rozkręca się na dobre. W najbliższych latach na poprawę życia osobom starszym, z zaburzeniami percepcji i mobilności, rodzicom z małymi dziećmi i kobietom w ciąży rząd przeznaczy 23 mld zł.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podkreśla, że rząd
uruchomił już ponad połowę działań przewidzianych w programie Dostępność Plus.
Zobacz więcej

NA PÓŁMETKU:

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podkreśla, że rząd uruchomił już ponad połowę działań przewidzianych w programie Dostępność Plus. Fot. Marek Wiśniewski

— Uruchomiliśmy już ponad połowę działań przewidzianych w tym programie. Teraz czas na przedsiębiorców. Chcemy, aby wsparcie z Dostępności Plus pomogło polskim firmom wypracować nowe produkty i usługi — i zaistnieć im nie tylko w naszym kraju, ale też na zagranicznych rynkach — mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Nie ma wątpliwości, że zainteresowanie rodzimych przedsiębiorców takimi projektami jest spore. Minister podkreśla, że przekonał się o tym pod koniec ubiegłego roku podczas warszawskiego hackathonu. W imprezie wzięło udział ok. 3 tys. informatyków. W ciągu 24 godzin musieli oni przedstawić swoje rozwiązania dla problemów m.in. z dziedzin finansów, zdrowia i edukacji.

— W tym roku powtórzymy tę inicjatywę — zapowiada Jerzy Kwieciński.

Przyznaje, że nie jest sztuką mieć dobry pomysł. Sztuką jest — jak podkreśla — przekuć go w biznes.

— Poprzez realizację tak dużego programu inwestycyjnego, jak Dostępność Plus, chcemy zapewnić ujście innowacjom — mówi Jerzy Kwieciński.

Dotacyjna piątka

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy wystartuje aż pięć konkursów z dotacjami dla innowatorów, których rozwiązania mogą ułatwić życie seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. W puli jest 190 mln zł. Już na początku marca przedstawiciele biznesu będą mogli powalczyć o granty z poddziałania 2.3.5 POIR („Design dla przedsiębiorców”). Na współpracę firm z projektantami Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przeznaczyła 30 mln zł.

Również w marcu MŚP będą mogły składać wnioski o dotacje na inwestycje polegające na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego lub technologii. Wsparcie w wysokości 5 mln zł pochodzi z poddziałania 2.3.2 POIR („Bony na innowacje dla MŚP”). Drugi konkurs z identyczną pulą wsparcia rozpocznie się 17 kwietnia. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć je na komercjalizację wspomnianych prac. Kolejny nabór to Badania na rynek, czyli poddziałanie 3.2.1 POIR. Do wzięcia jest 100 mln zł.

— MŚP będą wdrażać innowacje produktowe, które powstały w wyniku prac B+R. Powinny on służyć osobom z ograniczeniami fizycznymi i poznawczymi — podkreśla Małgorzata Jarosińska–Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Seniorom i niepełnosprawnym pomoże również „szybka ścieżka”, najpopularniejszy konkurs dotacyjny dla przedsiębiorców.

— Celem poddziałania 1.1.1 POIR jest realizacja prac badawczo-rozwojowych, które umożliwią przygotowanie, a później wprowadzenie na rynek nowatorskich produktów lub technologii. W puli jest 50 mln zł — mówi Małgorzata Jarosińska– Jedynak.

Podwórkowe wspomnienia

Szef MIR przyznał, że dzięki pieniądzom unijnym powstało już sporo ciekawych przedsięwzięć. Wśród nich jest Torba Borba. Autorki projektu — studentki ze stołecznej Akademii Sztuk Pięknych — zaczerpnęły tę nazwę z wyliczanek z dzieciństwa, umilających im zabawy podwórkowe. Produktem jest wielofunkcyjna torba wyposażona w elektryczny napęd, który usprawnia wnoszenie jej po schodach. Seniorzy nie muszą się schylać, aby coś do niej włożyć. Co istotne, mogą dzielić się urządzeniem w ramach wspólnoty mieszkaniowej. Granty wsparły również gdańską spółkę Toucan Systems, pomysłodawcę systemu sztucznej inteligencji, wspomagającego osoby z dysfunkcją wzroku. Otrzymała na to 3,9 mln zł z poddziałania 1.1.1 POIR.

— Toucan Eye to przełomowe na skalę światową urządzenie przenośne, bazujące na technologii sztucznej inteligencji. Założeniem projektu jest stworzenie asystenta, który zawsze i wszędzie będzie towarzyszył osobom z dysfunkcją wzroku, likwidując wiele barier, z którymi spotykają się one na co dzień. System będzie obserwował otoczenie użytkownika, co — w połączeniu z analizą obrazu i sztuczną inteligencją — sprawi, że asystent będzie mógł przekazywać informacje dotyczące m.in. numeru nadjeżdżającego autobusu, numeru drzwi, nazw ulic, produktów dostępnych w sklepie czy dań w karcie menu. Ponadto będzie umożliwiał odczytywanie wszelkich tekstów w czasie rzeczywistym — mogą to być m.in. książki, czasopisma i ulotki — mówi z dumą Radosław Zdunek, prezes Toucan Systems.

Inna wyróżniona firma — Europa’s Cup Fd & Yachts z Poznania — pracuje nad konstrukcją jachtu oceanicznego przystosowanego do potrzeb niepełnosprawnych i seniorów. Będzie można pływać nim m.in. na rejsach dalekomorskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy