Dotacja ułatwia oszczędzanie

OADAM HIRNY menedżer produktu w pionie sprzedaży dla klientów SME i mikro BNP Paribas Bank Polska
opublikowano: 04-07-2013, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA KONFERNCJI

szczędności w biznesie można wprowadzać na różne sposoby. Jednym z nich jest zwiększanie efektywności energetycznej. Polega ono na modernizacji przedsiębiorstwa przez zastosowanie energooszczędnych technologii. Firmy, które się na to zdecydują, mogą skorzystać z różnych form dofinansowania dla projektów podnoszących ich efektywność energetyczną. Wsparcie można uzyskać na pokrycie wydatków związanych z audytami energetycznymi, jak również konkretnych inwestycji, które można zaliczyć do wydatków kwalifikowanych.

Jednym z najefektywniejszych programów umożliwiających przedsiębiorstwom skorzystanie z dofinansowania inwestycji ukierunkowanych na redukcję zużycia energii jest PolSEFF. W Polsce został on wdrożony przez EBOiR przy współpracy m.in. z BNP Paribas Bank Polska w 2011 r. Program umożliwia uzyskanie dofinansowania wysokości 10 lub 15 proc. wartości kredytu lub leasingu finansującego przedmiot inwestycji. Dodatkowo przedsiębiorca ma możliwość skorzystania ze wsparcia technicznego konsultantów i inżynierów PolSEFF, które jest w stu procentach finansowane z funduszy unijnych.

Do najczęściej realizowanych projektów należą inwestycje związane z modernizacją budynków, np. hal magazynowych i produkcyjnych czy biur. Dofinansowywane są również nowe inwestycje budowlane, do realizacji których wykorzystuje się energooszczędne materiały i urządzenia znajdujące się na powołanej przez PolSEFF liście energooszczędnych produktów (z ang. LEME), takich jak: stolarka okienna, izolacje termiczne, oświetlenie, klimatyzacja, wentylacja, systemy grzewcze itp. W ramach zwiększania efektywności energetycznej wymienia się również energochłonne parki maszynowe na nowe — energooszczędne, a także inwestuje w pojedyncze energooszczędne maszyny i urządzenia, znajdujące się na liście LEME.

Procedury związane z wnioskowaniem o dofinansowanie w ramach programu PolSEFF zredukowano do minimum. W przypadku inwestycji opartych o materiały i urządzenia z listy LEME wystarczy wydrukować certyfikat dla produktu lub grupy produktów, które firma zamierza nabyć. Następnie certyfikaty należy złożyć do instytucji finansowej wraz z wnioskiem o kredyt lub leasing. Po zakończeniu inwestycji firma składa wniosek o wypłatę premii do instytucji, która sfinansowała projekt. Dofinansowanie jest wypłacane po pozytywnej weryfikacji inwestycji przez EBOiR z reguły po około trzech miesiącach od złożenia wniosku. Dla projektów wykorzystujących technologie z LEME podstawą do weryfikacji są przeważnie faktury i certyfikaty, a przedsiębiorca nie bierze udziału w tym procesie.

W przypadku większych inwestycji związanych z modernizacją budynków i wymianą parków maszynowych, które wymagają zaangażowania specjalistów ze strony PolSEFF, przedsiębiorca składa do instytucji finansowej krótki wniosek techniczny (wraz ze standardowym wnioskiem kredytowym) zawierający specyficzne dane techniczne dotyczące przedmiotu inwestycji. Na podstawie dostarczonych informacji projekt jest analizowany pod kątem energooszczędności. Gdy zapewnia oszczędność energii wysokości 20 proc. dla projektów wymiany maszyn i 30 proc. dla inwestycji związanych z modernizacją budynków, przedsiębiorca otrzymuje dofinansowanie wysokości 10 proc. kwoty finansowania. Projekty modernizacji budynków, dla których oszczędności energii przekroczą 40 proc. otrzymują 15 proc. dofinansowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OADAM HIRNY menedżer produktu w pionie sprzedaży dla klientów SME i mikro BNP Paribas Bank Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu