Dotacje na B2B: dodatkowe 65 mln zł

opublikowano: 07-01-2014, 00:00

Przedsiębiorcy dostali jeszcze jedną szansę, aby zdobyć dotacje na usprawnienie e-komunikacji z innymi firmami.

Ostatni konkurs, w którym można było zdobyć unijne dofinansowanie na powiązania B2B, zakończył się w czerwcu. Teraz popularny instrument wraca. W nowym rozdaniu, które wystartuje już za kilka dni, przedsiębiorcy będą mogli zgarnąć z działania 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) 65 mln zł. Te pieniądze zostaną podzielone na projekty mikro-, małych i średnich firm, które komunikują się z kontrahentami, dystrybucją lub punktami sprzedaży w tradycyjny sposób, a chciałyby zastąpić papiery i e-maile systemem elektronicznym. Konkursowe zmagania ponownie przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Chodzi o przedsięwzięcia o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym obejmujące relacje usługowe. Warunkiem projektu będzie wykorzystanie systemów teleinformatycznych do automatyzacji procesów biznesowych między firmami. Na jeden projekt można dostać od 20 tys. zł do nawet 2 mln zł.

Wysokość dofinansowania będzie zależała m.in. od wielkości firmy, lokalizacji przedsięwzięcia i kategorii wydatków kwalifikowanych. Dofinansowanie trafi do przedsiębiorców, którzy zobowiążą się, że w wyniku realizacji projektu będą współpracować na wprowadzonych rozwiązaniach elektronicznych z co najmniej dwoma innymi firmami. O unijne pieniądze wnioskodawca może ubiegać się w imieniu własnym lub koordynatora sieci kontrahentów (jego rola powinna być udokumentowana przez umowę współpracy). Jedną z najbardziej znaczących zmian wprowadzonych w ubiegłym roku do zasad naboru jest możliwość otrzymania dotacji jako pomocy de minimis.

Według nowych kryteriów nie jest też wymagane wykazanie historii współpracy z partnerami biznesowymi. Co ważne, zgodnie z unijnymi przepisami wsparcie projektów w ramach działania 8.2 — czyli podpisanie umowy o dofinansowanie — może być udzielone najpóźniej do 30 czerwca 2014 r., natomiast ich realizacja (złożenie wniosku o płatność końcową) musi zakończyć się do 31 grudnia 2015 r.

13.01

Tego dnia rozpocznie się jedyny tegoroczny nabór do działania 8.2. Wnioski będzie można składać do 24 stycznia.

WIĘCEJ INFORMACJI

Informatorium PARP

� 22-432-89-91, 0 801-33-22-02 http://poig.parp.gov.pl/index/ index/747

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu