Dotacje na start w biznesie

  • Marta Bellon
opublikowano: 01-07-2013, 00:00

Region Kujawsko-Pomorski przeznacza 50 mln zł na pomoc osobom bezrobotnym w założeniu działalności gospodarczej.

Kujawsko-pomorski samorząd szansy na rozwój regionu upatruje w przedsiębiorczości. Aby ją pobudzić, wystartował z projektem adresowanym do bezrobotnych, którzy mogą zdobyć bezzwrotną dotację na start w biznesie w wysokości do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Projekt zakłada stworzenie warunków do podjęcia działalności gospodarczej dla 2,5 tys. osób bezrobotnych.

Realizuje go Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu w partnerstwie ze wszystkimi 20 powiatowymi urzędami pracy w regionie. W tym momencie wnioski można składać w powiatowych urzędach pracy w: Brodnicy, Inowrocławiu, Mogilnie, Świeciu i Wąbrzeźnie. Wkrótce rozpocznie się nabór w kolejnych. Budżet projektu, który realizowany jest w ramach

Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, to 50 mln zł.

— Przedsięwzięcie skierowane jest do osób z pomysłem na własną firmę, którym brakuje kapitału na podjęcie działalności gospodarczej. Szansę na wzięcie w nim udziału mają bezrobotni zarejestrowani w jednym z powiatowych urzędów pracy w województwie, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy — mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W skład tej grupy wchodzą: osoby do 25. lub powyżej 50. roku życia, niepełnosprawni, kobiety, długotrwale bezrobotni, mieszkańcy gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców.

Szczególnie preferowane są osoby należące do pierwszych trzech grup. Osoby, które zakwalifikują się do projektu, zostaną objęte doradztwem zawodowym i wezmą udział w szkoleniu „ABC przedsiębiorczości” — dowiedząsię m.in., jak przygotować dokumenty niezbędne do ubiegania się o przyznanie dotacji na start w biznesie. Będą też mogły złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie około 22 tysięcy złotych).

Dotacji nie trzeba zwracać, pod warunkiem że działalność gospodarcza będzie prowadzona przez okres minimum 12 miesięcy. Szczegółowe informacje oraz terminarze rekrutacji na stronie internetowej projektu: www.przedsiebiorczosc.wup. torun.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dotacje na start w biznesie