Dotacje nie dla komornika

opublikowano: 01-06-2015, 00:00

Tylko wierzytelność powstała w ramach projektu unijnego uprawnia do egzekucji z pieniędzy pochodzących z dofinansowania.

Mimo że taki zakaz obowiązuje od roku, nadal dochodzi do zajmowania pieniędzy z dotacji unijnych na rachunkach bankowych dłużników, wobec których jest prowadzone postępowanie egzekucyjne. Na takie działania komorników nie pozwala nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) z 8 kwietnia 2014 r. Konkretnie chodzi o wprowadzony do kodeksu art. 831 par. 1 pkt 2a.

Stanowi on, że egzekucji nie podlegają pieniądze z dopłat z budżetu Unii Europejskiej oraz z bezzwrotnejpomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Nie jest także możliwa egzekucja ze środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powstałych przy realizacji projektu, na który przeznaczono pieniądze z programów pomocowych, przez okres jego trwałości wskazany w umowie o dofinansowanie projektu.

Czyli egzekucję z majątku beneficjenta, powstałego za pieniądze z dotacji, można prowadzić dopiero po upływie tego okresu. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości, są już też przedmiotem spraw sądowych. Sąd Najwyższy (SN) zajmował się np. sprawą egzekucji z rachunku bankowego fundacji.

— Co istotne, w tym przypadku bank nie poinformował komornika, że oprócz majątku dłużnika na rachunku znajdują się także pieniądze z dotacji — mówi Tomasz Kaczorowski, adwokat z Kancelarii JKP Adwokaci.

W tym roku, w lutym, SN wydał uchwałę, w której wyjaśnił nowe regulacje (sygn. III CZP 104/14). — Najważniejszy wniosek to konieczność starannego postępowania banku. To on powinien bacznie kontrolować, jakiego rodzaju fundusze znajdują się na rachunku klienta. Gdy okaże się, że pochodzą z dotacji unijnej, bank powinien niezwłocznie poinformować o tym komornika — wyjaśnia adwokat. Jedynym wyjątkiem jest egzekucja wierzytelności powstałej w ramach projektu, na który dłużnik otrzymał pomoc unijną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu