Dotacyjne szanse dla kreatywnych firm

Materiał Partnera
opublikowano: 22-05-2016, 22:00

Nowa perspektywa to nowe rodzaje wsparcia. Przedsiębiorcy dostaną dotacje m.in. na wzornictwo i ochronę prawną swoich rozwiązań

Jednym z największych priorytetów perspektywy 2014-20 jest innowacyjność, a więc również rozwój branż kreatywnych. To oznacza, że na dużo większe wsparcie niż w poprzedniej perspektywie mogą liczyć twórcy nowoczesnego wzornictwa. A kiedy nowatorskie rozwiązania już powstaną — nie wolno zapominać o ich ochronie prawnej. Na tego typu działania również są przewidziane dotacje. Kto ma szanse otrzymać dofinansowanie na nowoczesne wzornictwo? Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać fundusze na ochronę własności przemysłowej? Przedstawiamy sztandarowe instrumenty, które oferują tego typu pomoc.

Od strategii…

Kilka lat temu przedsiębiorcy zajmujący się działalnością wzorniczą mogli tylko pomarzyć o wydzielonym wsparciu finansowym na ten obszar. Teraz sytuacja się zmieniła. Fundusze na wzornictwo można zdobyć m.in. z działania 1.4 „Wzór na konkurencję” realizowanego w ramach programu Polska Wschodnia. To opcja dla przedsiębiorców z sektora MSP, którzy prowadzą działalność w jednym z województw makroregionu, a więc lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. Wsparcie będzie udzielane w dwóch etapach — i na każdy zostaną przeprowadzone oddzielne nabory. W pierwszej fazie każda firma może dostać do 100 tys. zł, a unijne dofinansowanie pokryje nawet do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć te pieniądze m.in. na audyt wzorniczy, w ramach którego specjaliści zdiagnozują firmę pod kątem m.in. oferty produktowej i stosowanych technologii. Co istotne, firma chcąca ubiegać się o wsparcie musi wcześniej wybrać wykonawcę audytu wzorniczego i zawrzeć z nim warunkową umowę. Złożone wnioski zostaną ocenione przez panel ekspertów, którzy wezmą pod uwagę nie tylko potencjał firmy do realizowania procesów wzorniczych, ale też kompetencje audytora. Pierwszy nabór z tego działania jest już za nami — przedsiębiorcy mogli składać wnioski od października do grudnia ubiegłego roku. Nabór cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem — do organizatora zmagań, czyli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), złożonych zostało ostatecznie 214 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 14,7 mln zł. Kolejną szansę ubiegania się o dofinansowanie na ten etap dostaną jesienią. Konkursowe zmagania zostaną ogłoszone w lipcu, a wnioski będzie można składać we wrześniu i październiku (dokładne terminy jeszcze nie są znane). Na przyszłych beneficjentów czeka 5 mln zł dotacji.

…do wdrożenia

Druga faza jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy pomyślnie przeszli przez pierwszy etap i zrealizowali zadeklarowane w nim projekty. W tym stadium firmy mogą dostać dotację na wprowadzenie w życie opracowanej wcześniej strategii wzorniczej. Za unijne fundusze mają być przeprowadzone działania, których efektem będzie wdrożenie nowatorskich produktów i usług.

Firmy mogą kupić usługi doradcze, ale też patenty, licencje i inne prawa własności intelektualnej. Tym razem firmy mogą ubiegać się o znacznie wyższe dofinansowanie — nawet do 3 mln zł. Na dotacje przeznaczonych zostało 150 mln zł. Konkurs rozpocznie się 30 maja i będzie trwał aż do 28 kwietnia przyszłego roku. Zmagania zostaną podzielone na etapy. Jeden etap obejmie nabór wniosków w danym miesiącu kalendarzowym, ich ocenę i opublikowanie listy ocenionych projektów — z wyróżnieniem tych, które zostały wybrane do dofinansowania. Unijne działanie ma poprawić obecną sytuację polskiego wzornictwa za granicą. Nasz kraj jest czołowym eksporterem artykułów wyposażenia wnętrz na rynki zachodnie, ale znaczna część polskich wyrobów wysyłanych za granicę jest produkowana według wzorów i na zlecenie tamtejszych koncernów. „Wzór na konkurencję” ma pomóc firmom umiejętnie zarządzać wzornictwem. To ogromna szansa na podniesienie jakości wzorniczej produktów i wypromowanie rodzimych kolekcji.

Chroń swoje rozwiązanie

Coraz więcej mówi się o potrzebie lepszej ochrony prawnej rozwiązań stworzonych przez firmy. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z sektora MSP, często bagatelizują ten obszar i mogą przez to wiele stracić. Aby ułatwić firmom działania w tym zakresie, powstała oferta instrumentów umożliwiających zabezpieczenie patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe czy prawa z rejestracji na wzory przemysłowe. Taką możliwość daje np. poddziałanie 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej” z programu Inteligentny Rozwój. W jego ramach przedsiębiorcy obok możliwości uzyskania ochrony własności przemysłowej mogą też dofinansować jej realizację, w sytuacji gdy wnioskodawca we wszczętym postępowaniu występuje w roli podmiotu broniącego posiadanych przez siebie praw. Poddziałanie pozwala więc chronić swoje pomysły przed właściwym krajowym, regionalnym, unijnym lub międzynarodowym organem. W przypadku tego wsparcia o dotacje mogą ubiegać się firmy z całego kraju. Pierwszy nabór z tego poddziałania zakończył się w marcu, kolejny wystartuje 18 lipca i będzie trwał aż do 20 stycznia przyszłego roku. Przedsiębiorcy mogą w nim uzyskać dotacje na przedsięwzięcia o wartości projektu od 10 tys. zł do 1 mln zł. Warto pamiętać o tym, że unijne dofinansowanie obejmie maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Między najlepsze projekty podzielonych zostanie 50 mln zł. W konkursie można dostać dofinansowanie na procedury prowadzące do uzyskania patentów na wynalazki oraz praw ochronnych na wzory użytkowe i praw z rejestracji na wzory przemysłowe. Opłaty urzędowe związane z tym procesem często są barierą przy podejmowaniu przez przedsiębiorcę decyzji o skorzystaniu z ochrony przed unijnymi czy międzynarodowymi urzędami. Ten problem dotyczy zwłaszcza mniejszych firm, które mają ograniczone fundusze.

Cenne zabezpieczenie

Fundusze z programu Inteligentny Rozwój mogą być przeznaczone przez przedsiębiorstwa m.in. na analizy i ekspertyzy związane z wyceną własności intelektualnej oraz rynkowymi perspektywami komercjalizacji rozwiązania. Rzecznicy patentowi przeprowadzą badania dotyczące zdolności patentowej wynalazku lub zdolności ochronnej wzoru użytkowego, co przyczyni się do lepszego rozpoznania szans na uzyskanie ochrony konkretnego przypadku. Co ciekawe, instrument daje też możliwość uzyskania wsparcia m.in. na przygotowanie ofert współpracy z partnerami zainteresowanymi wdrożeniem wynalazku. Warto podkreślić, że poddziałanie 2.3.4 zapewnia ochronę własności przemysłowej o zasięgu przekraczającym obszar Polski. To ciekawe wsparcie np. w sytuacji, gdy firma planuje działalność eksportową lub chce się zabezpieczyć przed tym, aby zagraniczne przedsiębiorstwo nie skopiowało jej rozwiązań. Działanie jest szansą w szczególności dla firm MSP, które do tej pory nie inwestowały w ten obszar lub robiły to w sposób nieskoordynowany.

Wzrasta świadomość

Najnowszy raport Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wskazuje na to, że polscy przedsiębiorcy przykładają coraz większą wagę do ochrony swoich wynalazków na naszym kontynencie. W 2014 r. Polacy zgłosili do EPO 482 patenty, natomiast ubiegły rok przyniósł aż 568 zgłoszeń. To najlepszy wynik w historii. W ciągu roku liczba zaakceptowanych wniosków wzrosła o 17,8 proc. Jeśli chodzi o konkretne branże technologiczne, liczba polskich zgłoszeń w Europie odnotowała największy wzrost w farmacji (222 proc.), chemii organicznej (105 proc.) i chemii materiałowej (100 proc.)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu