Dotacyjny hit dla innowatorów

opublikowano: 21-06-2016, 22:00

Rusza bój o kredyt, który w ostatnich latach cieszył się wśród przedsiębiorców większą popularnością niż dostępne dotacje

Ten instrument to największy przebój wśród instrumentów finansujących firmy w poprzedniej perspektywie. Żadne inne działanie nie wzbudzało takiego zainteresowania jak „Kredyt technologiczny”. Każdy konkurs oznaczał lawinę wniosków, a zainteresowanych wsparciem było tak wielu, że nabory zamykano już dzień po otwarciu.

Fotolia

Mało tego, organizujący zmagania Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) odwołał jeden z naborów ze względu na olbrzymią liczbę wniosków złożonych w poprzednim konkursie. Skąd ta popularność? Powodem jest korzystny mechanizm wsparcia firm, a konkretnie — premia technologiczna, którą bank przyznawał na spłatę zobowiązań. W praktyce oznaczało to umorzenie nawet 70 proc. kwoty zaciągniętych zobowiązań. Trudno więc się dziwić, że kredyt, który w większości zostanie anulowany, cieszył się tak dużym zainteresowaniem.

Kredyt po liftingu

Po latach instrument wrócił w nowej odsłonie — tym razem jako „Kredyt na innowacje technologiczne”, czyli poddziałanie 3.2.2 programu Inteligentny Rozwój.

— To instrument zaprojektowany na podstawie doświadczeń realizacji „Kredytu technologicznego”, z którego skorzystało ponad 600 przedsiębiorstw. Dzięki wprowadzonymmodyfikacjom firmy zyskają łatwiejszy dostęp do funduszy i szansę na wyższą wartość premii technologicznej — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. W nowej perspektywie zasady przyznawania kredytu zmieniły się na jeszcze bardziej przyjazne przedsiębiorcom.

Główna nowość — górny pułap premii technologicznej został podwyższony z 4 do 6 mln zł. Nie liczy się już kolejność składania wniosków, a przedsiębiorcy mają więcej możliwości finansowania kosztów wdrożenia innowacji. Do tego dochodzi krótszy czas oceny wniosków. Efekt? W pierwszym konkursie na przełomie ubiegłego i obecnego roku do wzięcia były 303 mln zł, a firmy złożyły wnioski o łącznej wartości 1,7 mld zł — ponadpięciokrotnie przekraczającej ten budżet. To prawie tyle, ile BGK wypłacił we wszystkich konkursach organizowanych w perspektywie 2007-13.

Letnia edycja

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Teraz możemy mieć powtórkę z rozrywki. Bank ogłosił nową letnią edycję konkursu. Wnioski można będzie składać od 28 lipca do końca kwartału, a na najlepsze projekty czeka łącznie pół miliarda złotych. W szranki o te pieniądze staną mikro-, małe i średnie firmy. Dotować mogą projekty polegające na wdrożeniu innowacji technologicznych — w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Rezultatem tych działań powinny być towary, procesy i usługi nowe lub znacząco ulepszone w porównaniu z dotychczas powstającymi na terenie Polski.

Program jest korzystny finansowo, ale od otrzymania dofinansowania przedsiębiorców dzieli wyjątkowo dużo etapów — w porównaniu z innymi instrumentami. Tu trzeba nadmienić, że BGK będzie realizował to działanie we współpracy z kilkunastoma bankami komercyjnymi. Wniosek o kredyt firma składa do jednego z nich. Po uzyskaniu promesy lub podpisaniu warunkowej umowy kredytowej przedsiębiorca udaje się podczas ogłoszonego naboru do BGK z wnioskiem o dofinansowanie projektu. Pozytywne rozpatrzenie tego ostatniego owocuje przyznaniem przez BGK promesy premii technologicznej.

Zacznij już teraz

Na co zwrócić uwagę, aby mieć większe szanse w walce o dofinansowanie? — Kluczowe elementy to innowacyjność technologii planowanej do wdrożenia oraz nowość w skali kraju i potencjał rynkowy produktów, procesów lub usług, które są efektami projektów. Warto pamiętać o tym, że preferowane będą projekty wpisujące się w branże wysokich technologii i zaawansowanych technologicznie usług — zwraca uwagę Wojciech Kwiatkowski, specjalista od dotacji z firmy doradczej Crido Taxand.

Jego zdaniem, przed złożeniem dokumentacji każda firma musi uzyskać promesę kredytową, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć rozmowy z bankiem — tym bardziej że może on wymagać od klienta różnego rodzaju dokumentów do analizy projektu i wydania promesy. Listę przedsiębiorców, którzy dostaną finansowe wsparcie, poznamy w styczniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane