Dotacyjny przebój wraca w nowej odsłonie

opublikowano: 07-07-2015, 22:00

Bliżej do startu „Kredytu na innowacje technologiczne”. To następca znanego i lubianego przez firmy instrumentu.

Przedsiębiorcy już ostrzą sobie zęby na konkurs z poddziałania 3.2.2 programu Inteligentny Rozwój. To „Kredyt na innowacje technologiczne”, który w poprzedniej perspektywie funkcjonował jako kredyt technologiczny. Mało który instrument budził tak duże zainteresowanie ze strony firm. Chętnych na dotacje było tak wielu, że nabory zamykano już dzień po starcie. A ze względu na olbrzymią liczbę złożonych wniosków organizator konkursów, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), odwołał jedną z rund. Teraz dotacyjny przebój wraca. Wczoraj rząd przyjął projekt noweli ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w którym jest mowa m.in. o tym instrumencie. Konkurs z poddziałania 3.2.2 zostanie ogłoszony 3 listopada. Nabór wniosków wystartuje 7 grudnia i będzie trwał do 20 stycznia. Do rozdania są 303 mln zł.

Duże zainteresowanie kredytem technologicznym wynikało z korzystnych warunków programu. Każda mikro-, mała i średnia firma mogła otrzymać dofinansowanie na wprowadzenie własnej technologii, która unowocześni produkcję, lub na zakup rozwiązań już stosowanych na świecie. Największą atrakcją dla firm był ostatni etap — BGK przyznawał firmie dofinansowanie w postaci premii technologicznej na nawet 70 proc. kredytu.

Czyli prawie trzy czwarte jego sumy mogło być umorzone. To skutecznie zachęcało przedsiębiorców do starania się o wsparcie. W nowej unijnej perspektywie przyznanie premii technologicznej będzie w większym niż w latach 2007-13 stopniu zależeć od poziomu innowacyjności przedsięwzięcia. Wsparcie będą otrzymywać przedsiębiorcy wdrażający nowe technologie, w wynikuktórych na rynek zostaną wprowadzone nowe lub znacząco ulepszone towary, procesy lub usługi, jakie do tej pory nie były wytwarzane w Polsce. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami inwestycja technologiczna musi być utrzymywana przez co najmniej trzy lata od dnia jej zakończenia — pod rygorem zwrotu wypłaconej premii technologicznej wraz z odsetkami. Jedną z proponowanych zmian jest składanie przez firmy wniosków o przyznanie premii technologicznej bezpośrednio do BGK, co ma usprawnić proces naboru. © Ⓟ

6 mln zł To maksymalna kwota tzw. premii technologicznej, czyli części kredytu technologicznego spłacanej przez BGK.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane