Dotowany projekt ma rozruszać sektor

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 20-02-2006, 00:00

Europejski Fundusz Społeczny przychodzi z pomocą polskiej branży turystycznej. Będzie finansował szkolenia, konsultacje i konferencje.

„Turystyka — wspólna sprawa” to projekt, w ramach którego w ciągu półtora roku w kilkudziesięciu miastach Polski odbędzie się 300 tys. godzin szkoleń, 8 tys. godzin konsultacji oraz zorganizowanych zostanie 145 konferencji.

Kto do ławki

Szkolenia i konsultacje adresowane są do przedsiębiorców działających w branży turystycznej, przedstawicieli samorządów terytorialnych, organizacji pozarządowych, organizacji wspierania przedsiębiorczości oraz organi- zacji przedsiębiorców i praco- dawców. W projekcie uczestniczyć może zarówno kadra zarządzająca, jak i pracownicy tych podmiotów.

— Jest to rzeczywiście pierwszy projekt szkoleniowy o tak wielkiej skali. Łącznie w pięciu województwach odbędzie się ponad 1000 różnego rodzaju szkoleń — mówi Jarosław Motyka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Zleceniodawcą projektu jest PARP, natomiast za jego wykonanie odpowiada konsorcjum firm w składzie: DGA Doradztwo Gospodarcze, Central Europe Trust, F5 Konsulting, JDJ Bachalski oraz Migut Media.

Z pomocą Unii

Program będzie współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa, dlatego koszty szkolenia będą dla uczestników minimalne.

— Kursy dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw z branży turystycznej powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza że szkolenia tylko w części są odpłatne. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Unii Europejskiej Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pokryje, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, do 80 proc. kosztów oferowanego przedsiębiorcom szkolenia — twierdzi Jarosław Motyka.

Od uczestniczących w projekcie jednostek samorządu terytorialnego i organizacji nie będą pobierane żadne opłaty.

Według założeń organizatorów, projekt ma spełnić trzy podstawowe zadania. Ma pomóc w rozwoju produktów turystycznych poprzez współpracę różnych podmiotów w danym regionie oraz podnieść ogólny poziom wiedzy dotyczącej działalności turystycznej. Celem programu jest także poprawa znajomości języków obcych osób pracujących w turystyce poprzez organizowanie kursów języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego na różnych poziomach zaawansowania.

— Projekt „Turystyka — wspólna sprawa” ma być naszym sposobem na ożywienie turystyki w Polsce. Jest to przedsięwzięcie całkowicie nowatorskie w skali kraju, o kapitalnym znaczeniu dla rozwoju polskiego sektora turystycznego. Celem projektu jest nie tylko podniesienie kwalifikacji osób pracujących w tej branży, ale przede wszystkim stworzenie regionalnych produktów turystycznych. Sądzimy, że projekt może być początkiem tworzenia się w Polsce prawdziwego przemysłu turystycznego, który stanie się motorem napędzającym gospodarkę — mówi Andrzej Głowacki, prezes firmy DGA — lidera projektu.

Gdzie i kiedy

Spotkania będą odbywały się w ramach trzech komponentów: współpraca sieciowa, zarządzanie turystyką oraz szkolenia językowe. Uczestnicy będą brali udział w zajęciach i konferencjach o różnej intensywności i długości trwania — od kilkugodzinnych spotkań do czterodniowych zjazdów.

Projekt realizowany będzie w pięciu województwach: dolnośląskim, podlaskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz świętokrzyskim. Pierwszy cykl konferencji zostanie zorganizowany w Gdańsku, Białymstoku, Kielcach, Wrocławiu i Bydgoszczy. Kolejne konferencje odbędą się w Wejherowie, Kościerzynie, Malborku, Augustowie, Łomży, Siemiatyczach, Wałbrzychu, Kłodzku, Jeleniej Górze, Legnicy, Sandomierzu, Busku Zdroju, Toruniu, Włocławku oraz Tucholi.

Realizacja projektu potrwa do 31 maja 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Dotowany projekt ma rozruszać sektor