Dow Jones i S&P500 z nowymi rekordami

opublikowano: 16-04-2021, 22:49

S&P500 kończył sesję wzrostem o 0,4 proc. Indeks trzeci raz w minionym tygodniu poprawił rekord wszech czasów. Dow Jones zyskał 0,5 proc. i poprawił historyczne maksimum drugą sesję z rzędu. Nasdaq wzrósł o 0,1 proc., ale jest już blisko rekordu ustanowionego 12 lutego.

S&P500 zyskał 1,4 proc. w szóstym wzrostowym z ostatnich siedmiu tygodni. Dow Jones czwarty wzrostowy tydzień z rzędu zakończył zwyżką o 1,2 proc. Dla Nasdaq był to trzeci kolejny tydzień wzrostu, który tym razem wyniósł 1,1 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na amerykańskich rynkach akcji przeważał w piątek popyt, szczególnie w drugiej części sesji. Do utrzymania się dobrych nastrojów przyczyniły się doniesienia o rekordowym wzroście gospodarczym w Chinach w pierwszym kwartale, a także kontynuacja dobrych wiadomości przekazywanych przez spółki w rozpoczętym w środę sezonie raportów kwartalnych. Niewielki wzrost rentowności obligacji skarbowych nie wystraszył inwestorów. Zaczyna dominować przekonanie, że póki nie nastąpi zdecydowany wzrost inflacji, który zmusiłby Fed do podjęcia działań, rynek akcji będzie w trendzie wzrostowym. Pozytywnym impulsem okazały się piątkowe dane. Liczba rozpoczętych budów domów znalazła się blisko 15-letniego szczytu, najwyżej od roku zawędrował wskaźnik nastrojów konsumentów. Po 13 miesięcach spadku wzrósł indeks firm sektora usług w Nowym Jorku i pokazuje wzrost ich aktywności.

Na zamknięciu drożało ponad 70 proc. spółek z S&P500. Z 11 głównych segmentów indeksu popyt przeważał w 9. Największym cieszyły się akcje spółek materiałowych (1,2 proc.), ochrony zdrowia (1,7 proc.) i nieruchomości (2,0 proc.). Podaż miała przewagę tylko w segmentach IT (spadek o mniej niż 0,1 proc.) oraz energii (-0,9 proc.).

Z 30 blue chipów wchodzących w skład Średniej Przemysłowej Dow Jones zdrożały 24. Najmocniej rosły kursy Johnson & Johnson (1,1 proc.), Home Depot (1,6 proc.) i Cisco Systems (2,2 proc.). Najmocniej spadała wartość salesforce.com (-0,5 proc.), Walgreens Boots Alliance (-0,8 proc.) i Boeinga (-1,2 proc.), który znów ma problemy z samolotem 737 Max.

Na Nasdaq taniało 51 proc. z notowanych na tym rynku prawie 3,7 tys. spółek. Wśród technologicznych blue chipów o największej wartości spadki i wzrosty także rozłożyły się mniej więcej po połowie. W grupie FAANG najmocniej rósł kurs Amazon.com (0,6 proc.), a najmocniej taniały akcje Netflixa i Facebooka (po -0,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane