Dow Jones powyżej 23 tys. pkt na zamknięciu

opublikowano: 18-10-2017, 22:28
aktualizacja: 18-10-2017, 22:34

Indeksy amerykańskich rynków akcji znów poprawiły rekordy. Wartość S&P500 i Nasdaq wzrosła o mniej niż 0,1 proc. Dow Jones poprawił ją o 0,7 proc. i po raz pierwszy w historii kończył sesję powyżej 23000 pkt.

Kolejny dzień rekordów na amerykańskich rynkach akcji. W przeddzień 30. rocznicy krachu Średnia Przemysłowa Dow Jones ustanowiła po raz 51. w tym roku historyczne maksimum na zamknięciu. Największy wpływ na nastroje inwestorów miały w środę wyniki kwartalne spółek. A konkretnie jednej: IBM, którego lepszy niż oczekiwano raport przełożył się na największy procentowy wzrost kursu od stycznia 2009 roku. Popytowi sprzyjało to, że akcje spółki wciąż są „pod kreską” w tym roku i część inwestorów mogła uznać je za niedowartościowane na tak „byczym” rynku. Opublikowana w środę „beżowa księga” Fed nie zmieniła przekonania inwestorów, że w grudniu należy spodziewać się podwyżki stóp procentowych. Taniały obligacje skarbowe USA i złoto, drożała ropa.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Na zamknięciu spadała wartość 6 z 10 głównych segmentów S&P500. Największym popytem cieszyły się akcje spółek finansowych (0,6 proc.), a najmniejszym telekomów (-0,6 proc.) i spółek z segmentu energii (-0,7 proc.). Na zamknięciu drożało 52 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones wzrosły kursy 18. IBM był najmocniej drożejącą spółką z obu indeksów, jego akcje zdrożały o 8,9 proc. W trójce najmocniej drożejących blue chipów znalazły się także Goldman Sachs (2,5 proc.) i Intel (1,2 proc.). Trzy najmocniej przecenione spółki ze średniej Dow Jones, to Apple (-0,4 proc.), Pfizer (-1,0 proc.) i Chevron (-1,7 proc.). 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu