Draghi: EBC posłuszny prawu, nie politykom

opublikowano: 28-04-2016, 12:42

Polityka Europejskiego Banku Centralnego działa, jest on niezależny, a jego krytyka w Niemczech może ostatecznie zaszkodzić gospodarce strefy euro, powiedział prezes Mario Draghi.

- Jedno jest jasne: EBC jest posłuszny prawu, nie politykom. Jak mówił jeden z moich poprzedników: jest normalne, że politycy komentują nasze działania. Ale byłoby nienormalne, gdybyśmy się ich słuchali – powiedział Draghi w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Bild.

Mario Draghi
Bloomberg

Szef EBC ostrzegł, że jakiekolwiek oznaki, że niezależność banku centralnego eurolandu jest zagrożona może spowodować niepokój biznesu i konsumentów. Draghi wskazał, że krytyka działań EBC może doprowadzić do przeciwnych skutków kiedy spowoduje wstrzymanie decyzji o inwestycjach i wydatkach, bo zmusi wówczas bank centralny do aktywniejszych działań w celu stabilizacji cen. 

W ostatnim czasie wzrosła krytyka polityki EBC w Niemczech, gdzie postrzegana jest jako „zbyt gołębia”. Pojawiły się także głosy, że kolejnym szefem banku centralnego eurolandu powinien być Niemiec. Draghi przekonuje, że narodowość szefa EBC nie ma żadnego znaczenia.

- Naprawdę nie ma na świecie nikogo, z wyjątkiem niemieckich mediów, kogo interesuje to, że  jestem Włochem. Jaka byłaby różnica, gdyby to nie Włoch sprawował tą funkcję. Żadna. On lub ona musieliby iść tym samym kursem co my. Wszystkie duże banki centralne na świecie realizują podobną politykę – powiedział Draghi.

Szef EBC zwraca uwagę niemieckim krytykom, narzekającym, że rekordowo niskie stopy szkodzą oszczędnościom i emeryturom, iż nie tylko Niemcy muszą się liczyć z ich skutkami. Ostrzegł jednak, że zbyt szybka podwyżka stóp mogłaby zaszkodzić gospodarce.

- Gdybyśmy podwyższyli stopy teraz, byłoby to złe dla gospodarki i spowodowało deflację, bezrobocie i recesję. Odsetki od oszczędności pochodzą z wzrostu, więc w interesie oszczędzających jest to, aby następowała stabilizacja inflacji i przyspieszał wzrost. Poza tym, wielu ludzi korzysta z niskich stóp jako nabywcy nieruchomości, podatnicy, przedsiębiorcy i pracownicy spółek odnoszących z tego korzyści – powiedział szef EBC.

Draghi podkreślił, że „Niemcy mogą być pewni, że ich prezes EBC robi wszystko, aby przywrócić inflację do właściwego poziomu”. 

- Nasza polityka działa, ale musimy być cierpliwi. Zaufanie inwestorów nie zostało w pełni odbudowane... Tymczasem państwa strefy euro mogą znów więcej importować z Niemiec, co pozwala niemieckim firmom częściowo rekompensować spadek handlu z Chinami. Ale to powolny proces bo kryzys był poważniejszy niż cokolwiek z czym mieliśmy do czynienia od II Wojny Światowej – powiedział Draghi. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane