Draghi zafalował euro

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
20-10-2016, 17:05

Reakcja rynków walutowych na słowa Mario Draghiego była jak zwykle gwałtowna – początkowo oglądaliśmy umocnienie europejskiej waluty, a po chwili euro uległo dynamicznej deprecjacji. Obraz techniczny par złotówkowych nie uległ zmianie, złotówka od rana osłabia się zarówno do dolara amerykańskiego, jak i do euro.

USD/PLN

Odbicie oglądane od początku ubiegłego tygodnia na parze USD/PLN w poniedziałek wyhamowało wewnątrz ważnej strefy oporów wyznaczanej przez maksima z początku września i 50% zniesienie sekwencji spadkowej z końcówki czerwca br. (3,9330-3,95). Dzisiaj strona popytowa ponownie uzyskała przewagę na tej parze i kurs testuje obecnie górne ograniczenie wspomnianej strefy.

Kluczowym dla zachowania tej pary w średnim terminie jest określenie, czy odbicie wygenerowane 10 października po pozytywnym teście linii trendu wzrostowego z genezą w maju ubiegłego roku jest jedynie falą C w korekcie ABC z 16 sierpnia, czy też nową falą wzrostową. W pierwszym przypadku fala A i C mają praktycznie równą długość, a dotarcie do ważnych oporów mogłoby oznaczać wypełnienie tej struktury korekcyjnej. Pokonanie nakreślonej strefy będzie oznaczało kontynuację umocnienia dolara amerykańskiego do złotego nawet w okolice tegorocznych ekstremów (4,15).

EUR/PLN

Notowania pary EUR/PLN wczoraj wieczorem pozytywnie przetestowały od góry linię trendu spadkowego z genezą 24 czerwca, która została sforsowana w poniedziałek w wyniku ostatnich wzrostów (patrz wykres). Ani skala odbicia na tej parze, ani pokonanie i pozytywny test wspomnianej linii nie przesądza jeszcze póki co o zakończeniu spadków w średnim terminie, ale z pewnością stanowi sygnał ostrzegawczy dla inwestorów posiadających długie pozycje na EUR/PLN. Strefę kluczowych oporów nadal wyznacza szczyt z 2 września oraz linia trendu wzrostowego z kwietnia ub. r. wraz z 38,2% zniesieniem struktury spadkowej z końcówki czerwca tego roku (4,35 – 4,38).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Draghi zafalował euro