DRC jest blue chipem

opublikowano: 08-03-2016, 22:00

Domaine de la Romanée-Conti znowu zdobyło pierwsze miejsce. Tym razem w rankingu kolekcjonerskich win Sotheby’s.

Na rynku inwestycyjnych win przewaga tych określanych w skrócie jako DRC może wydawać się trochę nużąca, bo etykiety Romanée-Conti od lat ilustrują zdecydowaną większość branżow y c h rankingów.

Pod koniec lutego podsumowanie sprzedaży po raz trzeci w historii opublikował dom aukcyjny Sotheby’s, który poza organizowaniem licytacji prowadzi też sprzedaż detaliczną. Z uwagi na większą ilość transakcji zawieranych bezpośrednio u producentów w ubiegłym roku obrót kolekcjonerskimi winami spadł w Sotheby’s o 7,5 proc., do 60,4 mln USD.

Udział, jaki miały w nim wina burgundzkie, wzrósł jednak z 26 do 40 proc. — a udział samego DRC wyniósł 17 proc. Sprzedaż win, które zajęły pierwszą lokatę, wyniosła w 2015 r. 10,3 mln USD, a tych z Château Mouton Rothschild — 6,1 mln USD.

Winnica, która znalazła się na drugim miejscu, była przy tym jedyną bordoską w rankingu, której wina sprzedawały się lepiej niż w poprzednim roku — pozostałych pięć châteaux zanotowało spadki. Ponad 20 proc. spadła sprzedaż skrzynek z Château Lafite, tylko 2 proc. z Château Margaux i prawie 50 proc. z Château Pétrus.

Roczny wzrost na poziomie 113 proc. dotyczył natomiast win Georges Roumier, ale w przeciwieństwie do trzech wymienionych wcześniej winnic Domaine Georges & Christo-phe Roumier nie leży w Bordeaux, tylko w Burgundii. Jak podaje dom aukcyjny, za opublikowane wyniki w 52 proc. odpowiadają inwestorzy z Azji, w 30 proc. z USA, w 15 proc. z Europy i tylko w 3 proc. z Ameryki Południowej. Znając takie dane, pierwszy wiersz w tabeli najdroższych win Sotheby’s z ubiegłego roku można odgadnąć bez większych kłopotów — za 158 tys. USD sprzedano 6 butelekRomanée-Conti z 1990 r., w Hongkongu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy