Drewniane domy idą na parkiet

opublikowano: 30-01-2018, 22:00

Jeszcze w tym półroczu firma Danwood z Bielska Podlaskiego chce zadebiutować na GPW. Wczoraj złożyła prospekt emisyjny w KNF.

Danwood Holding to producent prefabrykowanych domów drewnianych. Są to jedno- i dwurodzinne budynki standardu „pod klucz”, o powierzchni od 80 do ponad 300 mkw. Firma ma w portfolio ponad 130 tego typu projektów.

Dotychczas, przez ponad 20 lat działalności, grupa sprzedała ponad 8,3 tys. produktów. Dzięki rozbudowie, przeprowadzonej w latach 2015-17, roczne moce produkcyjne należącej do Danwood Holding fabryki w Bielsku Podlaskim sięgają 1,5 tys. domów. W zeszłym roku firma sprzedała ich 1215 (o 22 proc. więcej niż rok wcześniej).

Jej przychody wzrosły w tym czasie o 25 proc., do ok. 840 mln zł. Spółka informuje, że ma już wypełniony portfel zamówień na ten rok i początek przyszłego. Prezes Jarosław Jurak, cytowany w komunikacie, deklaruje, że średnioroczny wzrost wartości sprzedaży w latach 2017-22 ma wynieść 7 proc.

Główny rynek zbytu grupy to Niemcy (odpowiadają za 90 proc. przychodów). Jak deklarują przedstawiciele firmy, jej wolumenowy udział w tamtejszym rynku domów prefabrykowanych wykończonych pod klucz sięga 10-11 proc., a w rynku domów prefabrykowanych ogółem — 4-5 proc. Producent jest też obecny w Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Spółka jest własnością Polish Enterprise Fund VII, zarządzanego przez Enterprise Investors. W ofercie publicznej poprzedzającej giełdowy debiut sprzedawane mają być wyłącznie akcje należące do funduszu (pośrednio poprzez DHH).

— Planujemy skierować ofertę zarówno do inwestorów w Polsce, jak i za granicą. Ostateczna decyzja dotycząca jej przeprowadzenia i harmonogramu zależy od akcjonariusza sprzedającego i sytuacji rynkowej — informuje Jarosław Jurak.

Firma ma kilkudziesięciu przedstawicieli handlowych w Niemczech oraz w Polsce i po kilka przedstawicielstw w Austrii, Szwajcarii i na Wyspach. Na koniec ubiegłego roku zatrudniała ponad 1,7 tys. osób. © Ⓟ

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy