Drewniany szkielet to przyszłość sektora

Komentarz partnera Marcin Gołębiewski, prezes Unihouse
opublikowano: 27-06-2021, 20:00

Podsumowując cykl Zielona Gospodarka, trzeba powiedzieć, że proekologiczny trend w gospodarce jest wyraźny, a jako zielona spółka Grupy Unibep chcemy być w jego awangardzie. Unia Europejska planuje zredukować emisje gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r., co wpłynie na całą unijną gospodarkę. Mnóstwo zmian czeka sektor budowlany, ale firmy takie jak Unihouse już teraz wyznaczają kierunek, którym będzie podążać branża w najbliższych latach. Wierzymy, że budownictwo modułowe drewniane w niedalekiej przyszłości stanie się wiodącym sposobem budowy.

Realizacje oparte na szkielecie drewnianym dowodzą, że możliwa jest architektura niewywierająca negatywnego wpływu na środowisko oraz zapewniająca komfort i bezpieczeństwo. Użycie drewna zamiast tony cementu redukuje emisję CO2 o 2,1 tony, co w połączeniu z prefabrykacją, fotowoltaiką i rekuperacją pozwala budować niemal zeroemisyjnie. Dowodzą tego tytuły Championa, które Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało dwóm realizacjom Unihouse: Kaldnes w norweskim Tonsbergu oraz obiektom wybudowanym dla Gdańskiej Infrastruktury Społecznej w Polsce. Domy w szkielecie drewnianym dowiodły też swojej wytrzymałości podczas eksperymentu pożarowego w Pionkach, kiedy to wytrzymywały temperatury rzędu 1000°C.

Cele, które wyznacza sobie Unihouse, są ambitne. Nadrzędnym jest dalsze upowszechnianie budynków na szkielecie drewnianym, szczegółowe dotyczą zwiększania efektywności i recyklingu. Już w 2020 r. firmie udało się zmniejszyć o 23 proc. zużycie energii elektrycznej i o 22 proc. wody w przeliczeniu na m kw. produkowanych podłóg modułów, a system gospodarki odpadami pozwala recyklingować 80 proc. z nich! Budynki modułowe drewniane są już powszechne w Skandynawii. Dzisiaj pracujemy, aby było ich coraz więcej w Polsce. We współpracy z Polskimi Domami Drewnianymi w Choroszczy pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie budować szybko, komfortowo i ekologicznie. Prefabrykacja i drewniany szkielet to przyszłość sektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polecane