Czytasz dzięki

Drobni inwestorzy wrócili z przytupem

opublikowano: 06-08-2020, 22:00

Inwestorzy indywidualni podwoili w I półroczu 2020 udział w obrotach na głównym rynku. Zdominowali też NewConnect.

GPW przedstawiła wyniki ankiety wśród brokerów, dotyczącej udziału inwestorów w obrotach. I półrocze 2020 stało pod znakiem skoku zainteresowania giełdą ze strony inwestorów indywidualnych. Ich udział w obrotach na rynku głównym wyniósł 22 proc., co oznacza wzrost o 9 pkt proc. r/r i o 11 pkt proc. w porównaniu z II półroczem 2019. Po raz ostatni tak duży udział zanotowano w II półroczu 2009. Wówczas wyniósł 26 proc., ale w liczbach bezwzględnych oznaczało to obroty na poziomie 48,5 mld zł. Teraz było to 57,8 mld zł — najwięcej od I półrocza 2007, kiedy inwestorzy indywidualni obrócili akcjami o wartości ponad 81 mld zł i z udziałem 34 proc. nieznacznie tylko ustąpili krajowym instytucjom (84 mld zł i 35 proc.).

Teraz krajowe instytucje znaczyły mniej niż drobni, bo ich udział wyniósł 20 proc. i spadł r/r o 6 pkt proc. Nadal dominują inwestorzy zagraniczni, którzy mają 58-procentowy udział, ale i w tym przypadku udział był niższy niż przed rokiem (-3 pkt proc.). Na rynku NewConnect udział drobnych wyniósł aż 93 proc. (+9 pkt proc. r/r), a instytucji5 proc. (-8 pkt proc.). Udział zagranicy był śladowy (2 proc.).

— To pierwsza hossa w historii, którą wykreowali inwestorzy indywidualni. Zawsze było tak, że drobni dołączali na końcu. W lutym mieliśmy krach, obawialiśmy się skutków pandemii, tymczasem na dnie bessy Polacy otworzyli kilkadziesiąt tysięcy rachunków maklerskich i okazało się, że drobni mieli lepszego nosa do zakupów akcji niż zarządzający — mówi Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Według danych KDPW w I półroczu w biurach maklerskich otworzono 73 tys. rachunków.

— Inwestorzy indywidualni często kupowali spółki, po które fundusze nawet się nie schylały. Napływ nowych graczy nie powinien dziwić, bo wiele osób nie chciało stać z boku i patrzeć, jak kursy rosną np. 10-krotnie. Trudno oczywiście powiedzieć, ilu z tych inwestorów zostanie, jeśli utkniemy w trendzie bocznym czy dojdzie do głębokiej korekty. Tak czy owak, trzeba bić brawo inwestorom, którzy uaktywnili się na rynku — dodaje Michał Masłowski.

Jego zdaniem tego zainteresowania nie byłoby, gdyby nie ułatwienia technologiczne i zmniejszenie uciążliwych barier przy zakładaniu rachunków.

— Inwestorzy młodnieją, a młodzi oczekują, że będą mogli sobie jedną ręką grać w „Fortnite’a”, a drugą składać zlecenia giełdowe. To widać już za granicą i tak też powoli zmieniają się polscy inwestorzy — mówi wiceprezes SII, stowarzyszenia, które w I półroczu zwiększyło liczbę członków o ponad jedną czwartą — do około 4,5 tys.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane