Drobny biznes ze wsparciem na giełdowy debiut

opublikowano: 11-01-2016, 22:00

Małe firmy od dziś mogą starać się o dotacje z programu 4 Stock, które ułatwią im wejście na rynki kapitałowe.

Mikro- i małe firmy rzadko pozyskują finansowanie z rynków publicznych. Dlaczego? Przyczyną najczęściej wymienianą przez przedsiębiorców są duże koszty związane z przygotowaniem firmy do debiutu na parkiecie lub do emisji obligacji. Chodzi m.in. o wydatki związane z niezbędnymi dokumentami. Aby ulżyć małym firmom w procedurach i uprościć wejście na parkiet, powstał nowy instrument — 4 Stock, czyli poddziałanie 3.1.5 programu operacyjnego Inteligentny Rozwój.

W programie 4 Stock przedsiębiorcy zdobędą granty ułatwiające m.in. emisję obligacji na rynku Catalyst. Na ich wprowadzenie do obrotu każda firma może dostać do 80 tys. zł.
Zobacz więcej

PARKIETY CZEKAJĄ:

W programie 4 Stock przedsiębiorcy zdobędą granty ułatwiające m.in. emisję obligacji na rynku Catalyst. Na ich wprowadzenie do obrotu każda firma może dostać do 80 tys. zł. S. ŁASZEWSKI/FORUM

W jego ramach przygotowana została specjalna pula, która sfinansuje część wydatków ponoszonych przez mały i początkujący biznes. Wnioski o dotacje można składać już od dzisiaj. Konkursowe zmagania organizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Więcej odbiorców

— Nowe poddziałanie ma ułatwić dostęp do pieniędzy z rynków publicznych dynamicznym,rozwijającym się firmom. Przedsiębiorcy dostaną fundusze na przygotowanie dokumentów koniecznych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania, zarówno o charakterze udziałowym, jak i dłużnym. To może pomóc firmom wejść na giełdę w Polsce, jak i na zagraniczne rynki regulowane — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Poddziałanie 3.1.5 nie jest pierwszym instrumentem, który zachęca przedsiębiorców do aktywności na parkiecie. W latach 2009-13 firmy korzystały z poddziałania 3.3.2 „Wsparcie dla MSP” programu Innowacyjna Gospodarka — i trzeba przyznać, że ta inicjatywa miała swoje zasługi w rozwoju rynku NewConnect.

— Wtedy firmy mogły ubiegać się o dofinansowanie zakupu usług doradczych dotyczących przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym.

Nowy instrument nie będzie jednak zwykłą kontynuacją. 4 Stock to szansa również dla przedsiębiorców zamierzających finansować rozwój firmy, którzy nie chcą dzielić się swoimi udziałami lub akcjami, a preferują formułę długu w postaci emisji obligacji. Kolejna nowość — można będzie finansować także wydatki związane z pozyskaniem ratingu przez firmę. Przy czym należy dodać, że taką usługę może wykonać jedynie certyfikowana agencja ratingowa — mówi Szymon Żółciński, ekspert z firmy doradczej Crido Taxand.

Wachlarz dokumentów

Na co można otrzymać dofinansowanie? Pieniądze z Brukseli zostaną przeznaczone na zakup usług doradczych dotyczących przygotowania dokumentów.

— W przypadku Giełdy Papierów Wartościowych chodzi o dokumenty dotyczące np. procedury obiegu informacji poufnych, polityki informacyjnej spółki, raport due diligence, wycenę spółki, raport z audytu sprawozdań finansowych lub prospekt emisyjny.

Istotny dla konkursu jest sam wybór doradcy, który musi posiadać odpowiednie doświadczenie i uprawnienia potwierdzone wpisem do właściwego rejestru — zwraca uwagę Szymon Żółciński. Podobne zestawienie dokumentów można znaleźć w regulaminie dotyczącym wejścia na NewConnect. Jeśli chodzi o opcje pozyskania kapitału o charakterze udziałowym, w grę wchodzą jeszcze zagraniczne rynki regulowane.

W ich przypadku UE sfinansuje dokumentację i analizy niezbędne do pozyskania zewnętrznego finansowania w konkretnym kraju. Do tego dochodzi możliwość zdobycia kapitału o charakterze dłużnym — to wariant dla przedsiębiorców, którym marzy się emisja obligacji na rynku Catalyst. To, jak duże dofinansowanie można dostać, zależy od wybranego parkietu.

Najwyższa pula to nawet 800 tys. zł w przypadku GPW i rynków zagranicznych, natomiast na wprowadzenie kolejnej emisji obligacji na Catalyst przedsiębiorcy zostanie wypłaconych najwyżej 60 tys. zł. Warto pamiętać o tym, że fundusze z Brukseli mogą pokryć maksymalnie połowę wydatków, jakie firma poniesie w projekcie. Listę szczęśliwców, którzy otrzymają dotacje, poznamy prawdopodobnie w czerwcu.

WIĘCEJ INFORMACJI

Centrum Pomocy PARP tel.: +22 432-89-91do 93. info@parp.gov.pl http://poir.parp.gov.pl/nabor-wnioskow/ogloszenie-o-konkursie-do-dzialania-3-1poddzialania-3-1-5-w-2015-r

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu