Drodzy Czytelnicy!

Danuta Hernik
opublikowano: 21-03-2006, 00:00

— Liczba osób płacących za rozmowy telefoniczne będzie maleć, co zrozumieliśmy, patrząc na Skype’a. Cena transmisji głosowej w sieci będzie zmierzać ku zeru — powiedziała Meg Whitman, szefowa eBay, kiedy tłumaczyła, czemu zdecydowała się wydać 4 mld na zakup Skype’a. Whitman przewiduje, że rozmowy telefoniczne staną się darmowe w ciągu kilku najbliższych lat. A komunikatory internetowe mają firmie eBay przynieść 60 mln dolarów jeszcze w tym roku.

Nadchodzi więc zmierzch tradycyjnej telefonii komutowanej. Jej miejsce zajmie konwergentna telekomunikacja IP. Adaptacja nowych rozwiązań teleinformatycznych postępuje błyskawicznie, bo przedsiębiorstwa doceniły finansowe i biznesowe korzyści wynikające z wdrażania ich w swoich sieciach.

W prognozach Gartnera na najbliższe lata przewiduje się, że liczba implementacji technologii IP przewyższy implementacje rozwiązań tradycyjnych w przyszłym roku.

No, może jeszcze nie w Polsce. Zanim to nastąpi u nas, musi dojść do pełnej liberalizacji rynku. Konkurencja powoli, ale konsekwentnie wchodzi na ten rynek. Jednym z widocznych tego efektów jest spadek cen za usługi telekomunkacyjne. W 2005 r. ceny połączeń lokalnych spadły średnio o 30,43 proc. w porównaniu z 2001 r. W tym samym okresie ceny połączeń międzystrefowych spadły o 27,5 proc., a ceny połączeń z sieciami komórkowymi o 19,33 proc. Średnie ceny w telefonii mobilnej spadły o 18,68 proc.

Upowszechnianie się szerokopasmowego dostępu do internetu sprawia, że staje się on kanałem komunikacji firm i ich klientów. Interaktywne strony WWW, sprzedaż internetowa, adresy w sieci — to nowe, ale już obowiązkowe elementy telekomunikacji. Poświęcamy im rozdział w naszym dodatku. Komunikacja korporacyjna również korzysta z potencjału sieci. Możemy się o tym przekonać we własnych firmach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Danuta Hernik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu