Droga ropa ciągnie giełdy w USA w dół

(Marek Druś)
opublikowano: 08-08-2005, 17:02

Na amerykańskich giełdach pogarszają się nastroje. To skutek wyraźnego wzrostu notowań ropy, która w czasie sesji na NYMEX osiągała kurs nawet 63,60 USD. Choć spółki naftowe drożeją, reszta nie ma na to dużych szans.

Na amerykańskich giełdach pogarszają się nastroje. To skutek wyraźnego wzrostu notowań ropy, która w czasie sesji na NYMEX osiągała kurs nawet 63,60 USD. Choć spółki naftowe drożeją, reszta nie ma na to dużych szans.

Ropa drożeje w związku z obawami, że czasowe zamknięcie amerykańskiej ambasady i dwóch konsulatów w Arabii Saudyjskiej jest zwiastunem możliwej destabilizacji sytuacji w tym kraju. Kurs baryłki sięgnął w pierwszej części notowań na NYMEX 63,60 USD. Tak droga nie była od 1983 roku, czyli początku notowań ropy na nowojorskiej giełdzie towarowej.

Wzrost cen ropy wywołał popyt na akcje spółek branży naftowej. Dzięki zwyżce jej kursu ich zyski w drugim kwartale wzrosły średnio o 41 proc. Pozostałych spółek o 14 proc. W górę idzie cena lidera branży, najbardziej wartościowej spółki publicznej świata, ExxonMobil. Drożeją akcje Kerr-McGee. Spółka poinformowała o sprzedaży złóż ropy i gazu za 3,5 mld USD, dzięki czemu zredukuje zadłużenie. Część pieniędzy ma także trafić do akcjonariuszy.

Wśród pozostałych spółek wyraźnie rośnie kurs Whirlpoola, który podwyższył ofertę przejęcia Maytag do 1,6 mld USD. Zrównał ją tym samym z przedstawioną przez Ripplewood Holdings.

Po podwyższeniu rekomendacji drożeją akcje JDS Uniphase, jednego z największych amerykańskich producentów sprzętu sieciowego. O ułamek procenta rośnie kurs Cisco Systems. Według prasy, spółka rozważa przejęcie Nokii, aby zdobyć jej część produkującą infrastrukturę sieci komórkowych. Wartość rynkowa fińskiego koncernu przekracza 70 mld USD.

Po stronie spadków znalazł się Delphi. Jeden z największych producentów części zamiennych zakończyła kwartał stratą, choć rok temu miał zysk. Ostrzegł także, że jeśli nie uda mu się obniżyć kosztów pracy, nie da się wykluczyć ogłoszenia jego upadłości.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu