Drogi prąd zachęca do inwestycji

opublikowano: 14-10-2018, 22:00

Energochłonne firmy planują inwestycje poprawiające efektywność energetyczną. Zaawansowane w przygotowaniach są Lafarge i Cognor

Podwyżka cen uprawnień do emisji CO 2 z 7-8 EUR na początku roku do nawet 25 EUR w ostatnich miesiącach oraz idąca za nią zwyżka cen prądu do prawie 300 zł za MWh zachęcają energochłonne firmy do inwestycji.

Dawid Robak, dyrektor finansowy firmy Lafarge, podkreśla, że przy niższej wartości inwestycji na rynku budowlanym, niskich cenach uprawnień do emisji CO 2 oraz energii okres zwrotu niektórych planowanych inwestycji był bardzo długi. Z powodu podwyżek spółka ponownie je analizuje.
Wyświetl galerię [1/2]

DRUGIE PODEJŚCIE:

Dawid Robak, dyrektor finansowy firmy Lafarge, podkreśla, że przy niższej wartości inwestycji na rynku budowlanym, niskich cenach uprawnień do emisji CO 2 oraz energii okres zwrotu niektórych planowanych inwestycji był bardzo długi. Z powodu podwyżek spółka ponownie je analizuje. Fot. Marek Wiśniewski

— Program inwestycyjny realizujemy już od kilku lat. Boom budowlany oraz podwyżki, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, sprawiły, że ponownie analizujemy, co jeszcze możemy zrobić — mówi Dawid Robak, dyrektor finansowy Lafarge w Polsce.

Firma sprawdza, jakie projekty warto wykonać, a studia ich wykonalności zamierza opracować jeszcze w tym roku.

— W przemyśle cementowym wiele firm, w tym nasza, zainwestowało już w alternatywne źródła pozyskiwania energii. W przypadku naszych cementowni aż 80 proc energii potrzebnej do wypału klinkieru pochodzi z paliw alternatywnych. Kolejnym kierunkiem może być zwiększanie udziału biomasy w paliwach. W dłuższej perspektywie Lafarge rozważa również inwestowanie w generację, kogenerację lub odzyskiwanie energii z ciepła, a także korzystanie z odnawialnych źródeł energii — farm wiatrowych, fotowoltaiki itp. W przypadku przemysłu energochłonnego takie rozwiązania nie są jednak w stanie w pełni rozwiązać problemu wzrostu kosztów — twierdzi Dawid Robak.

Które rozwiązania będą zastosowane w poszczególnych zakładach grupy, jeszcze nie wiadomo. Nie zostały też oszacowane koszty inwestycji, które zostaną wytypowane do realizacji. Dawid Robak nie ukrywa, że na wybór projektów będą mieć wpływ nie tylko prognozy cen energii i uprawnień do emisji CO 2, lecz także ulgi czy rekompensaty, które dla podmiotów energochłonnych zaproponuje rząd. Niedawno Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, zapowiedziała wdrożenie rozwiązań, dzięki którym szybujące koszty prądu i uprawnień do emisji gazów będą dla firm mniej dotkliwe.

Drożej niż za granicą

Dawid Robak podkreśla, że już obecnie ceny energii dla przemysłu są w Polsce wyższe niż w krajach Unii Europejskiej. Jego zdaniem, oprócz technologii węglowych, podatków i świadectw pochodzenia wpływ na to ma także uwzględnienie przez rynek i firmy energetyczne już w obecnych cenach prądu planowanych podwyżek stawek uprawnień do emisji CO 2 oraz kosztów planowanych inwestycji.

— Obecne ceny uprawnień do emisji CO 2, choć znacznie wyższe niż kilka miesięcy temu, nie uzasadniają tak dużych podwyżek cen energii, które obserwujemy w Polsce — twierdzi Dawid Robak.

Będzie drożej

Jego zdaniem, w ostatnich latach dostawcy kruszyw i cementu wykonali wiele inwestycji pozwalających ograniczyć emisję szkodliwych substancji oraz zużycia energii. Obecnie analizowane mogą przynieść oszczędności, ale z pewnością nie zneutralizują negatywnych skutków podwyżek. Nie ujawnia, o ile mogą wzrosnąć ceny cementu, ale nie ukrywa, że są nieuniknione. Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognoru, giełdowego producenta wyrobów stalowych, zakłada natomiast, że przy obecnych cenach energii zdrożeją one o 40-100 zł za tonę. Ich ceny pną się w górę już od kilku miesięcy.

Cognor także liczy na wprowadzenie przez rząd ulg i rekompensat. Planuje też inwestycje, które mają zaowocować obniżką kosztów. Na ich realizację pozwala przeprowadzona niedawno restrukturyzacja finansowa.

— Silnie odczuwamy wzrost cen energii oraz kosztów pracy. Wraz z publikacją raportu rocznego i wyników za bieżący rok planujemy więc przedstawić program inwestycji, które pozwolą m.in. obniżyć energochłonność oraz pracochłonność procesu produkcyjnego — twierdzi Krzysztof Zoła, członek zarządu Cognoru.

Stefan Dzienniak, prezes Huniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, podkreśla jednak, że polski sektor stalowy już jest w europejskiej czołówce pod względem efektywności energetycznej, ponieważ w ostatnich latach wiele zakładów przeprowadziło inwestycje zmniejszające energochłonność.

 

OKIEM EKSPERTA

Ważny okres zwrotu

JERZY CHLEBOWSKI, dyrektor generalny w CertyNergia Polska

Wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO 2 rzeczywiście mogą zachęcać firmy do inwestycji poprawiających efektywność energetyczną. Obserwowaliśmy dwa kierunki działań przedsiębiorstw energochłonnych. Pierwszy polegał na przygotowaniu programu inwestycji i odłożeniu realizacji niektórych projektów, np. o długim terminie zwrotu, na później. Wówczas przy zwyżce cen energii inwestycje odłożone na później mogą zwrócić się nawet o 40 proc. szybciej, niż zakładano. Planowane wprowadzenie opłaty „mocowej” dodatkowo poprawia wskaźniki zwrotu z inwestycji. Dlatego przedsiębiorcy analizują także inwestycje we własne źródła wytwarzania, np. kogeneracyjne. Analiza takiej inwestycji dla jednej z firm z branży ceramicznej pokazała, że projekt o wartości 19-20 mln zł zwróci się już po roku i dwóch miesiącach. Drugi model to miks projektów, wśród których jedne mają dłuższy okres zwrotu, a inne krótszy. Ich połączenie daje okres zwrotu akceptowalny dla firmy.

Sprawdź program konferencji "Budowa i utrzymywanie urządzeń przesyłowych", 20-21 listopada 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu