Drożej-taniej Lepsze czasy dla diesli

Dorota Gudaś
opublikowano: 12-02-2009, 00:00

Utrzymujący się wysoki kurs dolara oraz ceny ropy, oscylujące wokół 45 USD/bbl podtrzymują wzrostową tendencję zarówno na hurtowym, jak i na detalicznym rynku paliw.

W ciągu tygodnia w krajowych rafineriach ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o około 74-89 PLN/1000l. Mniejszą podwyżkę cen odnotowaliśmy w przypadku oleju napędowego — wyniosła 44 PLN/1000l.

Na rynku detalicznym obserwujemy dość silną dynamikę wzrostową.

Ceny benzyny rosną o około 5-15 gr/l, a oleju napędowego o około 5-10 groszy na litrze. Kilkunastogroszowe podwyżki wprowadziły głównie stacje paliw, na których nie odnotowaliśmy wzrostów w poprzednim tygodniu. Obecnie średni poziom cen benzyny bezołowiowej 95 wynosi około 3,80 zł/l, a oleju napędowego około 3,65 zł/l. Średnie ceny autogazu spadły o około 2 gr/l. Dane te świadczą o pogłębianiu się różnicy cen benzyny Eurosuper 95 i oleju napędowego, oczywiście na korzyść tego drugiego.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie diesel pozostanie atrakcyjniejszy cenowo. Według naszych szacunków nadchodzące dni przyniosą kolejne wzrosty cen benzyn w hurcie, natomiast ceny oleju napędowego zaczną spadać.

Dorota Gudaś

BM Reflex sp. z o.o. i Wspólnicy Spółka Komandytowa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gudaś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Drożej-taniej Lepsze czasy dla diesli