Drożej za budowę, taniej za ciepło

opublikowano: 22-12-2016, 22:00

Od 2017 r. nowe budynki będą musiały spełniać wyższe normy energetyczne. Wzrosną koszty ich wznoszenia, spadną opłaty za eksploatację

Przyjęta w 2010 r. przez Parlament i Radę Unii Europejskiej nowa wersja Dyrektywy 2002/91/WE z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązała państwa członkowskie do zmiany przepisów, które umożliwią obniżenie zużycia energii w budynkach.

Termomodernizacja, czyli inwestycja w ograniczenie energochłonności budynków, to pierwszy i najważniejszy krok w stronę zmniejszenia zużycia energii — podkreśla Adam Buszko, ekspert Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO).
Zobacz więcej

KORZYŚĆ:

Termomodernizacja, czyli inwestycja w ograniczenie energochłonności budynków, to pierwszy i najważniejszy krok w stronę zmniejszenia zużycia energii — podkreśla Adam Buszko, ekspert Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO). Marek Wiśniewski

Zerowe zużycie

Nowe przepisy w polskim prawie budowlanym zaczęły obowiązywać już w 2014 r. 1 stycznia 2017 r. rozpocznie się kolejny etap. — Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych (WT), jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadziło wymagania dotyczące zasad projektowania i wykonywania budynków.

Przewidziano następujące perspektywy: lata 2014-16, 2017-21 i po roku 2021. Nowe przepisy mają doprowadzić do budowy coraz cieplejszych domów, docelowo o niemal zerowym zużyciu energii. Takie regulacje, których celem jest systematyczna poprawa efektywności energetycznej budynków, wpływają na poprawę środowiska naturalnego, w tym powietrza, choćby ze względu na zmniejszenie emisji towarzyszących ogrzewaniu domów węglem — mówi Adam Buszko, ekspert Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej (MIWO).

Polski ustawodawca określił zapotrzebowanie na energię pierwotną od 2017 r. dla budownictwa jednorodzinnego na nie więcej niż 95 kWh/mkw. na rok, zaś dla budynków magazynowych i gospodarczych na nie więcej niż 90 kWh/mkw. na rok. Po 2021 r. zaś nie więcej niż 70 kWh/mkw. na rok.

Grubsza izolacja

— W praktyce zmiany oznaczają konieczność zwiększenia oporu cieplnego izolacji — większa grubość i/lub niższy wskaźnik przewodzenia ciepła tzw. lambda — oraz zamontowania okien i drzwi o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Wszystko po to, by ograniczyć straty energii –— wyjaśnia ekspert MIWO. Jeśli chodzi o charakterystykę energetyczną budynków, to w Polsce mamy co poprawiać. W domach jednorodzinnych jest ona tak kiepska, że ogrzewanie nierzadko pochłania aż 80 proc. kosztów eksploatacji.

Według danych GUS, około 70 proc. budynków mieszkalnych w Polsce ma ponad 30 lat, a prawie jedna czwarta powstała w latach 1945-70. Wiele domów, zwłaszcza na wsiach, ma jedynie kilka centymetrów ocieplenia lub nie ma go w ogóle.

— Wymagana minimalna grubość izolacji dla powstających lub remontowanych domów jednorodzinnych wzrośnie średnio o 2 cm, zarówno w przypadku elewacji, jak i dachów. Skoro wiemy, jakie powinny być maksymalne wartości współczynnika U przegród w roku 2017 i po 2021, to już dziś izolujmy tak, by spełniając wymagania, zapewnić sobie wieloletni komfort i bezpieczeństwo. Docelowo minimalne grubości izolacji będą wynosiły: 15-17 cm dla ścian zewnętrznych i 25 cm dla dachów, w przypadku podłóg pozostanie 10 cm — dodaje Adam Buszko.

Okna i drzwi

Dla producentów okien jednym z ważniejszych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Od nowego roku wymagania zostaną zaostrzone do 1,1 W/m2K dla okien pionowych i 1,3 W/m2K dla dachowych. W kolejnym etapie, czyli od 1 stycznia 2021 r., ten współczynnik dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m2K, zaś połaciowych 1,1 W/m2K.

— Velux już w 2013 r. wprowadził na rynek nową generację okien wyposażoną w innowacyjną technologię ThermoTechnologyTM, zapewniającą lepszą izolacyjność cieplną. Udało się nam obniżyć współczynnik przenikania ciepła okien do wartości niższej lub równej 1,3 (W/m2K) w standardowej ofercie. Mamy również okna premium o podwyższonej izolacyjności cieplnej, których Uw może wynosić nawet 0,81 W/m2K. Inwestorzy mogą być zatem pewni, że wszystkie nasze okna spełniają warunki techniczne, zgodne z obowiązującymi od nowego roku przepisami — informuje Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny Velux Polska.

Oknoplast przygotował system Pixel, który wyposażony w szybę 4XGlass może osiągnąć 0,9 W/m2K (obowiązujące po 2021 r.). We Włoszech okno Pixel po sześciu miesiącach stało się najchętniej kupowanym produktem z oferty firmy. Także inne systemy okienne Oknoplastu spełniają wymagania nowego prawa. Porta od kilku lat oferuje wysokiej klasy drewniane drzwi pasywne i energooszczędne.

— Biorąc pod uwagę zmieniające się przepisy i rosnące zainteresowanie klientów, intensywnie rozwijamy ten segment. W 2017 r. zaprezentujemy nowe kolekcje energooszczędnych drzwi stalowych zewnętrznych o bardzo dobrych parametrach bezpieczeństwa i gwarantujących wysoką izolacyjność cieplną. Wyjątkowo niski współczynnik przenikalności cieplnej, wymagany przez nowe przepisy, uzyskaliśmy w drzwiach stalowych dzięki specjalnej konstrukcji skrzydła, ościeżnicy i progu. Skutecznie ograniczyliśmy straty energii cieplnej. Dodatkowym atutem jest uzyskanie dużej odporności na włamanie oraz izolacyjności akustycznej — mówi Zdzisław Kwidziński, szef R&D w Porta KMI Poland.

Oświetlenie

Do znacznych oszczędności może się przyczynić dobór oświetlenia, np. zastosowanie technologii LED, która spełnia najwyższe parametry efektywności i jest ekologiczna — oszczędza energię i ogranicza ilość emitowanego ciepła. Dlatego dobrze się sprawdza w halach produkcyjnych, magazynach, ale też w szpitalach.

— W porównaniu z powszechnie używanymi źródłami światła przemysłowe lampy LED oszczędzają nawet do 90 proc. pobieranej energii. Dodatkowo ich trwałość jest wielokrotnie dłuższa od czasu pracy standardowej lampy. Kolejną ich zaletą jest bezawaryjność. Mogą działać bez przerwy przez wiele lat — podkreśla Marcin Dolot, prezes firmy Lumixled.

Według niego nie można spełnić nowych norm, montując tradycyjne oświetlenie. W nowych budynkach będzie się opłacało stosowanie oświetlenia LED. Lumixled w styczniu wprowadzi nowe modele lamp o wyższej efektywności, np. 150l m/W, by spełnić zaostrzone normy energetyczne.

Oszczędności

Wszyscy rozmówcy podkreślają, że wyższe wydatki podczas budowy się opłacą. Przyniosą bowiem oszczędności ze względu na niższe zapotrzebowania na ciepło i energię. Adam Buszko mówi, że konieczność zastosowania grubszej izolacji to wydatek do 2 tys. zł. To równowartość około 0,3 mkw. i ułamek kosztów całej inwestycji, a wielokrotnie się zwróci podczas eksploatacji budynku. Jeżeli porównać minimalne wymagania dla izolacji sprzed 2014 r. i te, które będą obowiązywały w 2021 r., okaże się, że za ogrzanie przeciętnego domu jednorodzinnego trzeba będzie zapłacić co roku co najmniej o 1000 zł mniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu