Drożejące ropa pomogła Quercusowi

Surowcowy fundusz Oil lev zdecydowanie pobił resztę stawki m.in. dzięki rekordowym cenom ropy za oceanem.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy lewarowany fundusz oparty na notowaniach ropy WTI Quercus Oil lev zyskał blisko 19 proc. To jeden z najlepszych wyników na rynku, nawet przy uwzględnieniu faktu, że ogromna większość pozostałych funduszy nie posługuje się dźwignią. To nie tylko efekt poprawy koniunktury na rynku ropy, wraz z rozpoczęciem sezonu wyjazdów wakacyjnych na półkuli północnej i przedłużaniem się napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

W równie dużej mierze to efekt zmian w relacjach wycen poszczególnych odmian surowca. W środę za baryłkę tradycyjnie droższej, wydobywanej na Morzu Północnym, ropy typu brent w dostawach trzymiesięcznych płacono już ponad 108 USD, najwięcej od trzech miesięcy. Tymczasem będące punktem odniesienia dla rynku amerykańskiego notowania odmiany WTI, na których oparty jest fundusz Quercus TFI, zbliżyły się do 105 USD, najwyższego poziomu od 14 miesięcy. Od kwietniowego dołka notowania ropy WTI poszły w górę już o 22 proc. Widoczna od wielu kwartałów różnica w notowaniach obu odmian spadła poniżej 3 USD, najniższej wartości od grudnia 2010 r.

— Ostatnie znaczne spadki zapasów ropy w USA wskazują, że tamtejsza gospodarka wychodzi na prostą, a jednocześnie odzwierciedlają fakt, że amerykańska produkcja ropy największe zwyżki ma już za sobą — komentuje Amrita Sen, analityk brytyjskiej firmy doradczej Energy Aspects. Zapasy ropy drugi tydzień z rzędu spadły o blisko 10 mln baryłek. Wciąż są wysokie jak na tą porę roku, jednak jeszcze nieco ponad miesiąc temu były najwyższe w historii. W usuwaniu nadwyżki podaży pomógł fakt, że amerykańskie rafinerie pracowały na najwyższych obrotach od sierpnia 2012 r. Wykorzystanie mocy przerobowych sięgnęło 92,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu