Droższe upominki jeszcze nie teraz

opublikowano: 22-08-2013, 00:00

W Polsce drobny prezent bez VAT jest wart 10 zł, w Niemczech trzy razy więcej. I na razie nic tego nie zmieni.

Resort finansów nie zmienia zdania w sprawie opodatkowania drobnych prezentów. Nadal jest przeciwny podniesieniu ich wartości wolnej od podatku od towarów i usług (VAT), aczkolwiek nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. Pod warunkiem że wystąpią odpowiednie warunki gwarantujące zgodność z ustawą o finansach publicznych.

Zobacz więcej

FOT. lusi/RGB Stock

Takie stanowisko Ministerstwa Finansów (MF) otrzymałaPolska Izba Artykułów Promocyjnych (PIAP) w odpowiedzi na jej kolejną prośbę (z lipca br.) o ponowne rozważenie podniesienia wspomnianych limitów na prezenty tzw. małej wartości.

Katarzyna Wojniak, dyrektor Biura Zarządu PIAP, informuje, że propozycja izby nie została uwzględniona przede wszystkim z uwagi na jej ujemne skutki budżetowe. Poza tym resort finansów wskazuje, że wszczęcie procedury nadmiernego deficytu nie pozwala rządowi przyjmować projektów ustaw określających zwolnienia, ulgi i obniżki, które prowadzą do zmniejszenia dochodów jednostek sektora finansów publicznych.

Podwyżkę limitów rozważano w trakcie ubiegłorocznych prac nad ostatnią nowelizacją ustawy o VAT. Pomysł odrzucono ze względu na konieczność dostosowania skutków budżetowych do rezygnacji z podniesienia do 23 proc. stawki podatku na niektóre towary (np. lody, dania gotowe), przewidzianego w pierwotnej wersji projektu noweli.

Wolne od VAT są obecnie upominki o jednostkowej cenie do 10 zł, a przekazane w danym roku jednej osobie — za łączną kwotę do 100 zł. W Niemczech bez VAT można przekazać prezent za 35 EUR, w Hiszpanii za 90 EUR.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu