Druga szansa dla naukowców

opublikowano: 16-08-2016, 22:00

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekaże badaczom ponad 13 mln zł. Uaktywni emigrantów i osoby nieaktywne zawodowo.

Jak skłonić młodych do tego, by wrócili do Polski i tu kontynuowali swoją działalność badawczo-rozwojową? Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaproponowała wsparcie finansowe naukowcom, którzy wcześniej zdecydowali się na emigrację. Pieniądze — łącznie 9,5 mln zł z programu Homing — otrzyma 13 młodych doktorów. Będą realizować projekty o charakterze staży podoktorskich, a wspierać w pracy będą ich partnerzy naukowi. Na liście zwycięzców konkursu jest m.in. dr Anna Suska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Dotychczas prowadziła prace badawcze w European Neuroscience Institute w Getyndze, w Niemczach. Teraz wraz z zespołem zajmie się lokalizowaniem w mózgu komórek zaangażowanych w nawrót alkoholowy, odpowiadających za powrót do nałogu po czasie abstynencji. Projekt został dofinansowany kwotą 800 tys. zł.

— Mamy nadzieję, że wyniki naszego projektu przyczyniąsię do powstania nowych strategii leczenia alkoholizmu skoncentrowanych precyzyjnie na komórkach odpowiedzialnych za powstawanie tej choroby — mówi dr Anna Suska. Laureatem programu Homing został również dr Marcin Pilipczuk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, który doświadczenie zawodowe zdobywał na uniwersytetach w Bergen (Norwegia), Warwick (Wielka Brytania) oraz Simons Institute for Theory of Computing w Berkeley (USA). Otrzymał grant w wysokości 600 tys. zł i zajmie się matematyczną analizą algorytmów przetwarzającychduże dane wejściowe (będzie prowadzić badania w zakresie kernelizacji, czyli poddziedziny algorytmiki teoretycznej).

— W ostatnich latach kernelizacja znacząco się rozwinęła. Pojawiło się kilka nowych technik algorytmicznych, często bazujących na dość zaawansowanych teoriach matematycznych. Do tej pory wszystkie te wyniki pozostawały całkowicie w sferze rozważań teoretycznych — twierdzi dr Marcin Pilipczuk. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zdecydowała się również zaktywizować naukowców, którzy swoją karierę zawiesili z powodu obowiązków rodzicielskichlub w związku z pracą poza obszarem nauki. W ramach kolejnego, właśnie rozstrzygniętego konkursu z programu Powroty, pięciu badaczy otrzyma ponad 3,6 mln zł. Wśród laureatów znalazła się m.in. dr Izabela Stefanowicz- -Pięta z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Zgłoszony przez nią do konkursu projekt dotyczy pozyskiwania alternatywnych paliw z odpadów. Badaczka będzie pracować nad nową metodą oraz katalizatorem pozwalającymi na minimalizację emisji chloru podczas produkcji energii z odpadów. Koncept został dofinansowany kwotą 800 tys. zł.

— Nasze badania będą koncentrować się na określeniu właściwości biopaliw pochodzenia odpadowego i możliwości ich przetworzenia poprzez zgazowanie lub na drodze katalitycznych reakcji chemicznych. Realizacja projektu zakłada ścisłą współpracę z przedstawicielem sektora przemysłowego i stworzy możliwość poprawy sposobów zarządzania odpadami — zapowiada dr Izabela Stefanowicz-Pięta. Konkursy w obydwu programach — Homing i Powroty — mają być organizowane do końca 2019 r., nabory będą ogłaszane dwa razy w roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane