Drugie bankructwo

  • Emil Szweda
opublikowano: 24-09-2012, 00:00

Rynek obligacji

Wydarzeniem tygodnia na Catalyst było bankructwo spółki Religa Development. O ile pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości spółki notowanej na Catalyst złożony w 2011 r. był dla inwestorów zaskakujący, o tyle wniosek o ogłoszenie upadłości Religi złożony przez zarząd w ostatni wtorek żadnym zaskoczeniem nie jest. Od miesięcy inwestorzy spodziewali się takiego właśnie scenariusza, ponieważ Religa zawiesił płatności odsetkowe od obligacji na początku lipca.

Od niemal trzech miesięcy oficjalnie wiadomo, że deweloper ma problemy z płynnością finansową. Niestety, wiedza ta na niewiele się inwestorom zdała, ponieważ notowania obligacji Religi zostały zawieszone przez władze GPW także na początku lipca. Zawieszenie zastosowano jako formę kary za nieterminową publikację raportu rocznego.

Jak widać, nie zawsze jest to element dyscyplinujący emitenta, bo raportu za 2011 r. Religa nie opublikował do dziś. Z punktu widzenia spółki nie ma sensu wydawanie pieniędzy na audytora, bo w sytuacji braku pieniędzy wszystko jedno, czy jej obligacje są notowane czy nie. Nowej serii i tak nikt nie kupi.

To drugi taki przypadek na Catalyst. Wcześniej, w końcówce 2011 r., wniosek o upadłość złożyły władze Budostalu-5. Mimo że z raportów finansowych spółki budowlanej można było już znacznie wcześniej wyczytać, że jej kondycja finansowa jest krucha, sam wniosek o upadłość zaskoczył inwestorów, o czym świadczyły wysokie ceny obligacji, które utrzymały się przez kilka dni nawet po ogłoszeniu informacji o złożeniu wniosku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu