Drugie czytanie projektu cała Polska strefą

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 03-05-2018, 22:00

Podkomisja naniosła raczej kosmetyczne poprawki w rządowym dokumencie. PO ma wątpliwości.

Projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, który umożliwi zwolnienie z podatku na terenie całego kraju, bez ograniczenia do 2026 r., lecz na 10-15 lat, czeka kolejny etap parlamentarnej podróży podczas sejmowego posiedzenia 8-10 maja. Dokument trafił do Sejmu 26 lutego, 20 marca odbyło się pierwsze czytanie, po którym został skierowany do Komisji Gospodarki i Rozwoju. 11 kwietnia komisja skierowałaprojekt do podkomisji nadzwyczajnej, która obradowała 12 kwietnia. Dwuipółgodzinne posiedzenie zakończyło się przyjęciem projektu z kilkunastoma kosmetycznymi poprawkami, zgłaszanymi przez biuro legislacyjne lub posłów PiS. Na sejmowym posiedzeniu w dniach 8-10 maja sprawozdanie z prac podkomisji może zostać dodane do porządku obrad. Wcześniej wróci do Komisji Gospodarki i Rozwoju.

— Klub PO ma uwagi. Oczekujemy odpowiedzi na temat rozliczania kolejnych inwestycji. Dziś firma, która realizuje kolejny projekt, może łącznie rozliczać koszty. Według projektu, rachunkowośćtrzeba będzie prowadzić oddzielnie — mówi Krystyna Skowrońska, posłanka PO.

Tę kwestię podniosła podczas obrad podkomisji. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów odpowiedzieli, że rozliczanie kosztów kwalifikowanych i zatrudnienia — zgodnie z unijnymi przepisami — zawsze odbywa się oddzielnie. Obiecali odnieść się do sprawy.

— Jeśli nie otrzymamy odpowiedzi na te pytania, podniesiemy te uwagi podczas drugiego czytania. Chcemy, by ustawa rzeczywiście dobrze funkcjonowała. Projekt ma niedoróbki i dziwię się, że rządzący nie podjęli dyskusji — mówi Krystyna Skowrońska.

Nowe przepisy rozwiązują największą bolączkę specjalnych stref ekonomicznych: włączanie terenów należących do firm, które trwało kilkanaście miesięcy. Teraz będzie się odbywało automatycznie. Zamiast kryteriów ilościowych (minimalne nakłady i liczba miejsc pracy) przedsiębiorcy będą musieli spełnić kryteria ilościowe (tylko wartość inwestycji) oraz jakościowe, co ma zapewnić rozwój zaniedbanych części kraju. Zmiana przepisów nie idzie tak szybko, jak planowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, czyli w I kw. 2018 r. Najbardziej prawdopodobny termin to czerwiec. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Drugie czytanie projektu cała Polska strefą