Drugie życie choinek

opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Świąteczne drzewko żyje w naszym domu przeciętnie dwa tygodnie, potem trafia na śmietnik. Powoli przebija się jednak pomysł ich wypożyczania i zwrotu do szkółki po świętach

Co roku w polskich śmietnikach ląduje 5-6 mln drzewek, które w święta ozdabiały nasze mieszkania — szacują firmy sprzedające choinki. Część z nich trafia do punktów produkcji biomasy, w czym pomagają akcje ich zbiórki organizowane przez samorządy. Gros jednak pozostaje zwykłym odpadem.

Aby drzewka przeznaczone na wynajem mogły zmieścić się w donicach, a potem bez problemu ponownie przyjąć w glebie, już od małego dostosowuje się ich system korzeniowy do wzrostu bliżej pnia.
Zobacz więcej

STWORZONE DO DONIC:

Aby drzewka przeznaczone na wynajem mogły zmieścić się w donicach, a potem bez problemu ponownie przyjąć w glebie, już od małego dostosowuje się ich system korzeniowy do wzrostu bliżej pnia. [FOT. FOTOLIA]

Zakup żywej choinki zamiast sztucznego drzewka z Chin jest chwalony przez ekologów jako postawa sprzyjająca środowisku, bowiem nie dość, że drzewko rosnąc, odbiera CO 2 z atmosfery, to jeszcze jest odpadem całkowicie biodegradowalnym.

Produkcja choinki z plastiku natomiast nie dość, że sama zanieczyszcza środowisko, emitując CO 2, to przez stulecia będzie zalegać jako odpad nieulegający rozłożeniu.

Trzecią drogą w tym świątecznym labiryncie ekologicznych decyzji jest wypożyczenie drzewka, które zamiast na śmietnik wróci po świętach do szkółki. Pomysł przyszedł do Polski z Zachodu, gdzie zyskuje na popularności. Nie jest to jednak aż tak proste, jak się wydaje, gdyż zupełnie inaczej przygotowywane jest drzewko do zwykłego umieszczenia w donicy, a inaczej takie, które ponownie ma rosnąć w ziemi.

— Drzewka wykorzystywane do świątecznej ozdoby, zwłaszcza zaś popularne ostatnio jodły, mają bardzo szeroki system korzeniowy. Jeśli się je przytnie i umieści w donicy, po ponownym posadzeniu nie przyjmą się. Dlatego drzewka przeznaczone do wynajmu od małego traktowane są tak, by ich system korzeniowy rósł bliżej pnia — wyjaśnia Romuald Wdowiak z warszawskiego Centrum Ogrodów Plener.pl, które w sezonie świątecznym już po raz czwarty prowadzi wypożyczalnię żywych drzewek.

Z tego względu firma bazuje głównie na świerkach, które najlepiej znoszą przenosiny. Choć pomysł wydaje się dobrym uzupełnieniem oferty dla właścicieli centrów ogrodniczych, w zimowym sezonie opierającym przychody na obrocie choinkami, na popularności zyskał dopiero w tym roku.

Z pewnością pomogła kampania reklamowa Volvo, szeroko obecna w mediach społecznościowych, które uruchomiło w Warszawie miniwypożyczalnię choinek jako pomysł na promocję ekologii. 130 drzewek szybko znalazło swoich „opiekunów”, a pomysł trafił do szerszej publiczności jako alternatywa kupowania drzewka na dwa tygodnie. Oferta jest dostępna głównie w Warszawie. W innych dużych miastach wypożyczalnie choinek udostępniają usługę wyłącznie firmom.

— Po kilku artykułach, które pojawiły się w prasie, mieliśmy bardzo dużo telefonów również od klientów indywidualnych zainteresowanych wypożyczeniem drzewka na święta, ale niestety w tym roku nie mamy dla nich oferty — mówi Bartłomiej Braniewski z firmy DostawaChoinek.pl, zajmującej się dystrybucją drzewek i ich wynajmem przed Bożym Narodzeniem.

ILE TO KOSZTUJE

Wypożyczenie choinki wiąże się z jej dostawą do domu i poświątecznym odbiorem przez firmę. Przy dostawie płacimy taką cenę, jak byśmy je kupowali, zobowiązujemy się do regularnego podlewania, nieprzycinania gałązek ani niedekorowania ich lakierami lub sztucznym śniegiem. Przy odbiorze firma zwraca nam różnicę między ceną wynajmu a wartością drzewka.

Rodzaj drzewka Koszt Wartość/wynajmu drzewka

Jodła kaukaska 140-160 cm 134 zł /178 zł

Świerk pospolity 160-180 cm 112 zł /149 zł

Świerk kłujący 160-180 117 zł /156 zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy