Drugie życie starych pieców

Barbara Warpechowska
opublikowano: 26-04-2018, 22:00

ArcelorMittal Poland wykorzysta stalowy złom do produkcji stojaków rowerowych dla Krakowa.

Rusza konkurs na projekt stojaków rowerowych, które ArcelorMittal Poland wyprodukuje ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa.

— Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy mają pomysł i chcieliby zaprojektować stojak rowerowy dla Krakowa. Liczą się wyobraźnia autora i funkcjonalność pomysłu, by projektowany stojak był trwały, zapewniał wygodnie oparcie i możliwość bezpiecznego przypięcia roweru — mówi Marcin Wójcik, krakowski oficer rowerowy, członek jury konkursu.

Uczestnicy nie muszą przygotować szczegółowego rysunku technicznego, bo taki będzie wykonany przez profesjonalistę przed produkcją stojaków.

— Stal jest surowcem, który można przetwarzać praktycznie w nieskończoność. Dlatego wykorzystamy złom ze starych pieców i w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland wytopimy z nich stal, która następnie będzie wykorzystana do produkcji stojaków rowerowych według zwycięskiego projektu. W takiej formie piece wrócą do mieszkańców — mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes ArcelorMittal Poland.

Spółka w modernizację krakowskiej huty zainwestowała już ponad 3 mld zł. Teraz poprzez kampanię Jutro bez smogu włącza się w miejski Program Ograniczania Niskiej Emisji. Aby dodatkowo zachęcić mieszkańców do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła, firma przygotowała bonusy pieniężne w wysokości150 zł dla pierwszego tysiąca osób, które wymienią piec, korzystając z dofinansowania z urzędu miasta.

Organizator konkursu ArcelorMittal Poland ufundował nagrody pieniężne dla trzech najlepszych projektów stojaków rowerowych. Nagroda główna to 3 tys. zł. Prace konkursowe należy zgłaszać do 11 maja na adres konkurs@arcelormittal.com. Jury wybierze trzy najciekawsze projekty, a internauci spośród nich w głosowaniu online wyłonią najlepszy. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 28 maja 2018 r.

Patronat nad konkursem objął Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Szczegóły dotyczące konkursu i programu bonusowego ArcelorMittal Poland na stronie www.jutrobezsmogu.pl. Jesienią krakowianie zostaną zaproszeni do udziału w internetowym plebiscycie, w którym wskażą miejsca, gdzie według nich powinny stanąć nowe stojaki rowerowe. Pierwszy zostanie zamontowany w Krakowie 24 października 2018 r. w Międzynarodowym Dniu Roweru.

Z dofinansowania na zmianę ogrzewania w Krakowie skorzystało dotychczas kilkanaście tysięcy osób. Udało się zredukować liczbę pieców węglowych z 24 do nieco ponad 9 tysięcy. W pierwszych latach można było otrzymać 100-procentowe wsparcie. Regresywny charakter przyznawania dotacji miał zmotywować mieszkańców do szybszej zmiany systemu ogrzewania na proekologiczny, bez zwlekania do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu używania paliw stałych. W 2018 r. maksymalne dofinansowanie wynosi 60 proc. poniesionych kosztów, w 2019 r. spadnie o 20 punktów procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Drugie życie starych pieców