Drugie życie w małej firmie

opublikowano: 29-08-2018, 22:00

Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym częściej kupuje używane samochody.

W Polsce działa niemal 2 mln firm zaliczanych do sektora MŚP. Niemal 55 proc. z nich, wybierając samochód do floty, decyduje się na pojazd używany — wynika z badania przeprowadzonego przed Instytut Keralla na zlecenie spółki Carefleet. Pojazdy z rynku wtórnego najczęściej nabywają przedsiębiorstwa budowlane (81,8 proc. ankietowanych z tej branży potwierdziło, że w ich firmach kupuje się samochody używane) i transportowe (68 proc.). Najrzadziej auta z drugiej ręki nabywają mikro, małe i średnie firmy, zajmujące się produkcją i handlem (odpowiednio: 48,7 proc. i 51,2 proc.).

— Budownictwo i transport to branże, w których firmowe samochody są często eksploatowane bardzo intensywnie i szybko ulegają zużyciu. Dlatego wysoki odsetek firm prowadzących tego typu działalność decyduje się na zakup aut na rynku wtórnym. Często są to pojazdy kilkuletnie, użytkowane w firmach aż do śmierci technicznej — mówi Bartosz Olejnik, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Carefleet.

Z badania wynika także, że samochody używane najczęściej kupują najmniejsze firmy, zatrudniające do dziewięciu osób. Posiadanie aut kupionych jako używane deklaruje aż 73 proc. mikrofirm. Odsetek ten w przypadku małych firm (10-49 pracowników) wynosi 50 proc., a średnich (50-249 pracowników) — zaledwie 27 proc.

— Im mniejsza firma, tym częściej nabywa samochody z rynku wtórnego. Należy jednak zauważyć, że mikroprzedsiębiorstwa użytkują zazwyczaj tylko jedno lub dwa auta. Z kolei we flotach średnich firm jest przeważnie kilkanaście lub kilkadziesiąt pojazdów. W związku z tym mamy do czynienia z zupełnie inną polityką zakupów aut i innymi formami ich finansowania — twierdzi Bartosz Olejnik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy