Drukarka na celowniku hakera

opublikowano: 24-10-2018, 22:00

Coraz więcej firm obawia się wycieku poufnych informacji z powodu niewłaściwego użytkowania urządzeń.

Już 61 proc. firm objętych badaniem firmy analitycznej Quocirca odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących. Okazuje się przy tym, że wyciek nie zawsze jest spowodowany cyberatakiem.

Najczęściej zagrożenia płyną ze strony hakerów, którzy wykorzystują słabe ogniwa nie tylko w zabezpieczeniach systemów IT, lecz także w zachowaniach ludzi. Według badania Fortinet, 95 proc. firm działających w Polsce doświadczyło w ciągu ostatnich dwóch lat naruszenia bezpieczeństwa, do czego często wystarczyło jedno niesprawdzone urządzenie czy niezabezpieczony publiczny hotspot, z którym łączył się pracownik.

Eksperci zwracają uwagę, że ataki są kierowane na wszystkie urządzenia, które łączą się z siecią w przedsiębiorstwach. Ich szefowie są tego coraz bardziej świadomi. Według badań Quocirca, obawy przed wyciekiem poufnych informacji z powodu niewłaściwych praktyk związanych z drukowaniem wyraża już 72 proc. firm.

— Czasem wystarczy zostawiony na urządzeniu wydruk. Od maja tego roku taki dokument może kosztować firmę tyle, co wyciek danych, czyli 20 mln EUR grzywny lub 4 proc. rocznego obrotu za niedopełnienie obowiązków nałożonych przez RODO. Dlatego proces drukowania i dostęp do urządzeń powinny być kontrolowane i ograniczone uwierzytelnianiem, a dyski i dokumenty dodatkowo zabezpieczone hasłami — komentuje Marta Kudła, menedżer ds. rozwiązań biznesowych w Konica Minolta.

Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce, podkreśla, że ważnym elementem cyberochrony jest też plan reagowania na incydenty i szybkiego naprawiania szkód wywołanych atakiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu