DSM kupi witaminy od Roche Holding

Marcin Gesing
04-09-2002, 00:00

Holenderska grupa chemiczna DSM i szwajcarski Roche Holding ogłosiły długo oczekiwane rozpoczęcie negocjacji o sprzedaży należących do Roche’a oddziałów koncernu produkujących witaminy i chemikalia wysokowartościowe.

Roche Holding już w lutym ogłosił zamiar podziału koncernu. Wczoraj poinformował, że sprzeda holenderskiej grupie chemicznej DSM działy produkcji witamin i chemikaliów wysokowartościowych, które miały w 2001 r. 2,4 mld EUR (9,8 mld zł) przychodów i zatrudniają 7,5 tys. osób. Warta 2,25 mld EUR (9,18 mld zł) transakcja uczyni z grupy DSM największego producenta witamin na świecie. Firmy uzgodniły ogólne warunki kontraktu i sposób płatności. Ewentualne przyszłe roszczenia o odszkodowania w związku z niedawnymi skandalami dotyczącymi umów kartelowych nie przejdą na DSM.

Kontrakt jest częścią programu grupy DSM, który zakłada stopniowe wycofywanie się firmy z branży petrochemicznej i rozwinięcie w zamian działalności związanej z produkcją chemikaliów wysokowartościowych i farmaceutyków. Holenderska grupa, która obecnie nie produkuje witamin, zakłada, że transakcja pozwoli jej na wzrost przychodów z obecnych 6 mld EUR (24,5 mld zł) do około 10 mld EUR (40,8 mld zł) w 2005 r. Z kolei szwajcarski holding Roche zamierza skupić działania na bardziej dochodowym i rosnącym sektorze związanym z ochroną zdrowia — farmaceutykach i diagnostyce.

Analitycy pozytywnie oceniają strategię przyjętą przez szwajcarski koncern, jednak martwią się, czy planowany przez DSM zakup rzeczywiście przyniesie holenderskiej firmie oczekiwane korzyści. Specjaliści podkreślają, że branża chemikaliów specjalistycznych nie należy obecnie do najbardziej zyskownych. Sprzedawane przez Roche oddziały wytwarzające witaminy notują zaledwie 8-proc. marżę operacyjną, podczas gdy dla całego holdingu wynosi ona 18 proc.

DSM, który ma już w swojej strukturze zakłady produkujące specjalistyczne pożywienie, od dłuższego czasu zapowiadał zwiększenie zainteresowania sektorem medycznym, a szczególnie produkcją witamin.

— Widzimy możliwość osiągnięcia znaczących korzyści z takiego połączenia w naszej działalności operacyjnej — mówi Peter Elverding, prezes DSM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / DSM kupi witaminy od Roche Holding