Duda: to dopiero początek panie premierze Tusk

PAP
opublikowano: 26-03-2013, 12:43

Lider Solidarności Piotr Duda oświadczył we wtorek, że oczekuje, iż do 17 kwietnia rząd przygotuje harmonogram rozmów na temat postulatów związkowców. O strajku generalnym na Śląsku mówił: to wielki dzień dla polskiego ruchu związkowego.

We wtorek rano w regionie śląsko-dąbrowskim odbył się strajk generalny przeciwko polityce społeczno-gospodarczej rządu; m.in. przeciwko zmianom w Kodeksie pracy i umowom śmieciowym. Protestowali kolejarze, pracownicy komunikacji miejskiej, szkół i placówek zdrowia, górnicy. W wielu miejscach kraju przed urzędami wojewódzkimi odbywały się też pikiety.

"Dziś jest wielki dzień dla polskiego ruchu związkowego, bo po raz pierwszy od ponad 30 lat na Śląsku odbywa się strajk generalny i nie tylko w jednej branży, ale prawie we wszystkich zakładach pracy województwa śląskiego" - mówił przed pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku lider "S" Piotr Duda.

Szef "S" dodał, że jest to jednocześnie "smutny dzień dla polskiej demokracji i polskiego dialogu społecznego", ponieważ związek musi sięgnąć "po najmocniejszy oręż, jakim jest strajk generalny".

„Dziś ten strajk mógł się nie odbyć. Był jeden warunek – wycofanie z Sejmu kontrowersyjnego projektu ustawy o elastycznym czasie pracy, który pozwala pracodawcom rozliczać okres czasu pracy w okresie rocznym, gdzie pracownik staje się pracownikiem na rozkaz” – powiedział przewodniczący związku.

"Z tego miejsca w Gdańsku, w kolebce Solidarności chcę powiedzieć: to nie koniec, to dopiero początek panie premierze Tusk. Jeśli pan myśli, że jakoś to będzie, to już nie będzie. Jeżeli pan prze do konfrontacji, to będzie ją pan miał, ale to na własne życzenie" - mówił Duda.

Jak podkreślił, „apele się skończyły”. „Żądam od rządu, aby usiadł do rozmów, ostatnich rozmów” – dodał. „To jest początek drogi do zwycięstwa, bo trzeba wreszcie skończyć z tą liberalną zarazą w Polsce, która nas zewsząd otacza” – podkreślił.

Duda mówił, że politycy Platformy Obywatelskiej będą przez cały dzień twierdzić, iż wtorkowy strajk generalny na Śląsku miał charakter polityczny.

„Bo jeśli brakuje argumentów merytorycznych to się mówi, że jest to strajk polityczny. Panowie z Platformy nie róbcie sobie wstydu. Nie ośmieszajcie się do końca, bo i tak już jesteście śmieszni. Jeżeli walka o zmianę ustawy o płacy minimalnej, jeżeli walka z umowami śmieciowymi, jeżeli walka o dobrą ustawę antykryzysową jest polityką – to mówię wam tak: to jest polityka i o taką politykę będziemy walczyli” – zapowiedział szef „S”.

Duda mówił o pogłębiającym się rozwarstwieniu materialnym społeczeństwa.

„Rok 2012 r. był pierwszym od 1993 r., w którym spadła płaca realna w stosunku do inflacji – i to jest bardzo niebezpieczne. Spadł także popyt wewnętrzny. A co się dzieje z drugiej strony? Płace menadżerów wzrosły od 20 do 23 procent i wzrósł popyt na towary luksusowe. Czyli w jakim kierunku to idzie? Mają być w Polsce bardzo bogaci i bardzo biedni i do tego dopuścić nie możemy” – mówił lider „S”

Zdaniem Dudy polski pracownik jest często wyzyskiwany przez pracodawcę. „Tak właściwie kryzys w Polsce jest przez pracowników, bo przychodzimy do pracy i domagamy się za pracę wynagrodzenia, a rządzący tego nie rozumieją, bo tak właściwie powinniśmy pracować za miskę zupy” – ironizował szef „S”

W rozmowie z dziennikarzami Duda powiedział, że oczekuje od rządu przygotowania do 17 kwietnia harmonogramu rozmów nt. postulatów związkowych. Szef „S” zagroził, że jeśli tak się nie stanie, to związek rozpocznie przygotowania do referendum w zakładach pracy dotyczącego akcji protestacyjnej „do strajku generalnego w Polsce włącznie”.

„Nie wiadomo, czy to będzie strajk, czy duża demonstracja w Warszawie, czy akcje lokalne. Dziś wszystkiego zdradzić nie mogę. Jedno jest pewne: skończyła się sielanka dla rządu Donalda Tuska” – powiedział przedstawicielom mediów lider „S”.

Lider "S" wraz z delegacją związkowców przekazał wojewodzie pomorskiemu petycję do premiera.

W solidarnościowej pikiecie przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku uczestniczyło kilkaset osób. Oprócz członków „S” wzięli też w niej udział działacze OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Liga Obrony Suwerenności i Młodzież Wszechpolska. Manifestanci głośno skandowali „Solidarność”, używali też trąbek i syren alarmowych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane