Duński Vestas kupuje bankruta ze Szczecina

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

170,5 mln zł – tyle za ST3 Offshore, upadłego producenta stalowych fundamentów ze Szczecina, zapłaci duński Vestas, lider światowego rynku turbin wiatrowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego Vestas inwestuje w Polsce
  • jakie ma plany poza ST3 Offshore
  • komu dostarczy morskie turbiny

Duński Vestas, lider na globalnym rynku turbin wiatrowych, do biznesu w Polsce podchodzi z rosnącym apetytem. Przez długie lata sprzedawał u nas po prostu turbiny, w październiku zapowiedział, że chce je również częściowo produkować, a teraz kupuje za 170 mln zł upadłą spółkę ST3 Offshore, producenta stalowych fundamentów.

Dwie fazy na Bałtyku.
Dwie fazy na Bałtyku.
Na polskim Bałtyku inwestycje wiatrowe prowadzą już: Polenergia, PGE, PKN Orlen, RWE i Ocean Winds. To tzw. pierwsza faza, która ma zaowocować powstaniem farm o łącznej mocy 5,9 GW. Druga faza to trwający wciąż wyścig o 11 nowych lokalizacji. Cztery zdobyła na razie PGE.
Adobe Stock

Vestas kupuje ST3 Offshore w ramach aukcji, w której złożył najwyższą ofertę. Wyniosła 170,5 mln zł. Od czasu bankructwa ST3 Offshore w 2020 r. była to już kolejna próba sprzedaży firmy przez syndyka.

ST3 Offshore jest dla Vestas uzupełnieniem planu biznesowego ogłoszonego w zeszłym roku. Duński producent zapowiedział wtedy, że zbuduje w Szczecinie fabrykę komponentów do turbin wiatrowych za 460 mln zł i zatrudni 300 osób. Obiekt będzie dostarczał elementy zarówno na rynek polski, jak i na rynki globalne. Rozpocznie działalność w drugiej połowie 2024 r.

Wybór Szczecina wynika m.in. z chęci dostosowania się przez Duńczyków do strategii PKN Orlen, który tam właśnie, a konkretnie w niedalekim Świnoujściu, zainwestuje w port instalacyjny dla morskich wiatraków.

Jednocześnie turbina Vestasa została wybrana przez Orlen na potrzeby jego pierwszej morskiej farmy wiatrowej, która będzie budowana w ramach tzw. pierwszej fazy rozwoju offshore. Trwa przydzielanie lokalizacji w ramach drugiej fazy, ale w niej Orlen sukcesów na razie nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane