Duże firmy mogą mieć problemy bilansowe

Marek Chądzyński
opublikowano: 26-02-2002, 00:00

Konieczność prowadzenia podwójnej ewidencji, tj. oddzielnie na potrzeby podatkowe i oddzielnie bilansów księgowych, uderza szczególnie w większych leasingobiorców, zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości.

Jerzy Kobyliński

prezes Futura Leasing

- Nowe przepisy są dla leasingu korzystne, bo sprawozdania finansowe firm z branży będą bardziej przejrzyste. Nowa ewidencja może być jednak uciążliwa dla leasingobiorców, którzy muszą nauczyć się podwójnej sprawozdawczości. Inną kwestią jest traktowanie leasingu przez prawo podatkowe. Ewidencja podatkowa służy tylko rozliczeniom z fiskusem. To taki pomocniczy rachunek. Prawdziwą kondycję firmy widać w bilansie rachunkowym. Firma może wykazywać zupełnie inny wynik w ewidencji podatkowej niż w bilansie rachunkowym.

Katrin Kubiczek-Kozłowska

główna księgowa Polskiego Leasingu Przemysłowego

- Wprowadzenie nowego standardu rachunkowości może być kłopotliwe. Tym bardziej że zapis w polskiej ustawie nie jest dokładnym tłumaczeniem standardu IAS-17. Jednak problem dotyczy firm prowadzacych pełną księgowość. Atrakcyjność leasingu może trochę spaść. Wiem, że niektóre firmy leasingowe już od dawna przygotowywały się do wprowadzenia nowych przepisów. My już pół roku wcześniej tak opracowywaliśmy umowy, aby pogodzić wymogi prawa podatkowego i rachunkowego. Prowadzenie podwójnej sprawozdawczości jest dla służb księgowych bardzo uciążliwe.

Witold Kulczycki,

dyrektor finansowy Daimler Chrysler Financial Services

- Dla dużych firm jest to absolutna rewolucja w prowadzeniu księgowości. Będą musiały zainwestować w system informatyczny i szkolenia pracowników. Idealny system automatycznie powinien kwalifikować umowę według prawa podatkowego jako leasing operacyjny i jako leasing finansowy w myśl prawa rachunkowego. Pierwsze audytowane bilanse będą sporządzane pod koniec tego roku i dopiero wtedy okaże się, kto sobie z tym problemem poradził. Dopasowywanie przepisów podatkowych do wymogów prawa rachunkowego nie jest dobrym rozwiązaniem. Transakcje leasingowe umożliwiają użytkowanie przedmiotów i stosunkowo proste zaliczanie wydatków z tym związanych do kosztów uzyskania przychodów. Leasing jest dobrym instrumentem planowania płatności podatkowych. Wprowadzenie do prawa podatkowego zasad funkcjonujących od początku 2002 r. w księgowości byłoby bardzo niekorzystne dla leasingu.

Tomasz Musiałkowski

dyrektor marketingu BZ WBK Finanse & Leasing

- Problem dotknie firmy prowadzące pełną księgowość. Są to głównie spółki kapitałowe. Spać spokojnie mogą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i spółki osobowe rozliczajace się na podstawie książki przychodów i rozchodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Chądzyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Duże firmy mogą mieć problemy bilansowe