Duże pieniądze dla niewielkich firm

Sebastian Gawłowski
04-03-2004, 00:00

Do 100 mln EUR wyda w Europie Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza w Polsce, fundusz banku Trigon Capital. Zainwestuje w średnie spółki.

Trigon Direct Investments (TDI), fundusz private equity utworzony przez skandynawski bank inwestycyjny Trigon Capital (TC), chce inwestować w nieduże firmy (przychody 20-30 mln zł), które myślą o dynamicznym rozwoju. To dobra wiadomość dla tych spółek, bo do tej pory miały bardzo ograniczony dostęp do takiego finansowania. Pierwsza inwestycja jest już finalizowana. TDI zdecydował się na spółkę z Polski.

Druga fala

Fundusz widzi potencjał w mniejszych spółkach z krajów wchodzących do Unii Europejskiej (UE), a także z Rosji.

— W krajach tych trwa druga fala rewolucji gospodarczej. Jej siłą są mniejsze prywatne spółki. Dlatego interesują nas młode firmy z potencjałem i ambicjami, potrzebujące 1–3 mln EUR. Szukamy spó- łek niszowych w branżach produkcyjnej, usługowej i TMT — zapowiada Joakim Helenius, prezes i większościowy udziałowiec banku.

Już w piątek fundusz przedstawi pierwszą transakcję komitetowi inwestycyjnemu. Szczegółów jednak nie chce podać.

— Jest to polska spółka medialna — mówi krótko szef TC.

Półroczny test

Inwestycje TDI będą uruchamiane etapowo.

— Na początek w ciągu pół roku zainwestujemy co najmniej 10 mln EUR w 5 do 7 firm. Jeżeli okaże się, że jest zapotrzebowanie na tego typu fundusz, uruchomimy znacznie większe środki, nawet do 100 mln EUR (około 490 mln zł) — zaznacza Joakim Helenius.

Inwestycje funduszu mają trwać do 5 lat. TDI nie wyklucza, że część spółek skieruje na giełdę.

— Spodziewam się, że co najmniej jedna trzecia część pieniędzy trafi do polskich firm — dodaje prezes banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duże pieniądze dla niewielkich firm