Duże zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

opublikowano: 02-02-2018, 12:53
aktualizacja: 02-02-2018, 12:55

Stanowisko straciło trzech nadzorców państwowej spółki, w tym dwóch o statusie członków niezależnych. Większe wpływy ma teraz minister energii oraz premier Mateusz Morawiecki.

Z rady nadzorczej koncernu odwołano Angelinę Sarotę, która była przewodniczącą rady Orlenu. Stanowisko to piastowała od 2013 r., a członkiem rady była od 2008 r.

Poza nią odwołano Agnieszkę Krzętowską, doktor ekonomii i płocczankę (Orlen ma siedzibę w Płocku) i Adriana Dworzyńskiego, prawnika. Krzętowska i Dworzyński mieli status członków niezależnych.

Nową przewodniczącą została Izabela Felczak-Poturnicka, dotychczas członkini rady nadzorczej. Jest obecnie radcą ministra, koordynującym prace zespołu polityki właścicielskiej w Ministerstwie Energii. W 2016 r. pełniła obowiązki prezesa Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Nowymi członkami rady zostały Agnieszka Biernat-Wiatrak i Jadwiga Lesisz. Ta pierwsza ma doświadczenie w sektorze IT i od ośmiu miesięcy zasiada w radzie Energi Operator, innej państwowej firmy. Ta druga jest wiceprezesem PARP, a w okresie 2016-2017 pełniła funkcję dyrektora Departamentu Zarządzania Projektami oraz członka Komitetu Audytu w Ministerstwie Rozwoju. W tym czasie resortem kierował Mateusz Morawiecki.

Do rady wróciła też Małgorzata Niezgoda, która dzień wcześniej złożyła rezygnację. W ten sposób z członka rady nominowanego przez ministra energii przeistoczyła się w członka rady powołanego przez walne. Niezgoda jest dyrektorem Departamentu Nadzoru i Polityki Właścicielskiej w Ministerstwie Energii.

Ze "starego" składu pozostali w radzie: Radosław Kwaśnicki - znany prawnik, który jest wiceprzewodniczącym rady, a także Mateusz Bochacik i Wojciech Kryński.

Skarb państwa kontroluje 27,52 proc. kapitału PKN Orlen. Nadzór nad spółką sprawuje Ministerstwo Energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu