Duży jest popyt na czeskie grzejniki

Maciej Zbiejcik
01-12-1998, 00:00

Duży jest popyt na czeskie grzejniki

Sprzedaż materiałów budowlanych powoli zaczyna wracać do normy. Gwałtowne ograniczenie obrotów w składach budowlanych nastąpiło dwa tygodnie temu, wraz z nadejściem pierwszych mrozów. Teraz jest nieco lepiej. Jednak to już nie ta sama wielkość sprzedaży, co chociażby na początku listopada.

— Nie skończył się jeszcze sezon na materiały wykończeniowe stosowane wewnątrz budynków. Są to głównie boazerie, różnego rodzaju panele oraz tapety — informuje Marcin Babiel z Centrali Materiałów Budowlanych Stanex.

WARTO RÓWNIEŻ dodać, że jednym z najbardziej poszukiwanych towarów są obecnie czeskie grzejniki Korado. Ich duża sprzedaż cały czas nie słabnie. Niewątpliwie jest to związane z promocyjną ceną. Spółka Stanex ze względu na wysoki i utrzymujący się na stałym poziomie zbyt grzejników zdecydowała się przedłużyć okres promocji.

— Praktycznie niesłabnące zainteresowanie czeskimi grzejnikami trwa już od kilku tygodni — dodaje Marcin Babiel.

Z KOLEI w firmie Trust klienci najczęściej pytają o płyty kartonowo-gipsowe, glazurę, terakotę oraz kleje do płytek. W dalszym ciągu utrzymuje się zbyt na stolarkę budowlaną, zarówno na okna, jak i na drzwi. Natomiast, jak informują handlowcy z tego przedsiębiorstwa, skończyła się sprzedaż pap, a także materiałów wiążących, typu cement i wapno.

NALEŻY przypuszczać, że zbyt na materiały używane do rozpoczęcia budowy domu (cement, wapno, cegła, pustaki, bloczki fundamentowe, papy, smoła, lepik) może się wyraźnie zwiększyć nie wcześniej niż na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Wtedy zazwyczaj ruszają pierwsze prace związane z rozpoczęciem tych inwestycji.

MIMO tradycyjnie gorszego w handlu sezonu zimowego, składy materiałów budowlanych po cichu liczą na większe obroty w grudniu. Być może niektóre osoby posiadające rezerwy pieniężne zdecydują się na koniec roku przeznaczyć je na zakup materiałów budowlanych. Tym bardziej może mieć to sens, że na początku przyszłego roku zapowiada się podwyżka cen prawie wszystkich materiałów budowlanych u producentów. Większość bowiem przedsiębiorstw wytwarzających artykuły budowlane tradycyjnie już co roku decyduje się na jedną lub dwie podwyżki. Pierwsza z nich najczęściej bywa w styczniu. Nieoficjalnie mówi się, że powinna wynieść średnio 10 proc.

WZROST CEN, a także mniejszy popyt w sezonie zimowym na materiały budowlane, mogą spowodować w pierwszych miesiącach 1999 r. zastój w handlu tym towarem. Wszystko jednak będzie zależało od skali podwyżki i tego, jak długo potrwa zima.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duży jest popyt na czeskie grzejniki