Duży ruch na szybkiej ścieżce

opublikowano: 29-12-2020, 13:29

Bez grantów NCBR wielu przedsiębiorców nie miałoby szans przebić się z innowacyjnymi pomysłami. Niebawem agencja ogłosi kolejną edycję dotacyjnego przeboju.

Organizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) konkursy dotacyjne biją rekordy popularności wśród przedsiębiorców i naukowców również w czasie pandemii. W tegorocznej puli szybkiej ścieżki (poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój - POIR) było ok. 3 mld zł.

Pionierskie rozwiązanie:
Pionierskie rozwiązanie:
Dawid Kuchta, prezes Microamp Solutions, podkreśla, że spółka ma szansę być pierwszą firmą na świecie, która wdroży nowoczesną infrastrukturę sieci 5G.

Postawić na KIS

W pierwszym kwartale przyszłego roku przedstawiciele NCBR planują ogłosić kolejną edycję dotacyjnego przeboju. Tak jak dotychczas nie będzie ograniczeń tematycznych. Na dofinansowanie innowacyjnych projektów zgłaszanych przez przedstawicieli biznesu i nauki przewidziano ok. 300 mln zł.

– Szybka ścieżka finansuje przedsięwzięcia, których celem jest opracowanie nowatorskiego rozwiązania przeznaczonego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Oferujemy proste i atrakcyjne zasady wsparcia. Tylko w tym roku ponad 2 mld zł z funduszy europejskich przeznaczyliśmy na dofinansowanie wspomnianych projektów w trzech tzw. horyzontalnych konkursach. Jednym z wymogów było wpisywanie się projektów w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji. Natomiast dofinansowanie w wysokości ponad 900 mln zł przeznaczyliśmy na nowatorskie pomysły zgłaszane w ścieżkach tematycznych – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

W tegorocznym konkursie ogólnym szybkiej ścieżki, który był podzielony na cztery rundy, do NCBR wpłynęły 794 wnioski o dofinansowanie.

– Ze względu na wysoki poziom projektów kilkakrotnie zwiększaliśmy budżet naboru, aż do rekordowej kwoty 1,4 mld zł – podkreśla dr inż. Wojciech Kamieniecki.

O dofinansowanie innowacyjnych projektów w dwóch pierwszych rundach mogły ubiegać się duże przedsiębiorstwa i ich konsorcja, także z udziałem MŚP i jednostek naukowych. Przedstawiciele NCBR rekomendowali do wsparcia 60 projektów na łączną kwotę ok. 500 mln zł.

Natomiast w rundach przeznaczonych dla MŚP i konsorcjów naukowo-przemysłowych rządowa agencja przeznaczyła w sumie ponad 900 mln zł na dofinansowanie 157 projektów.

Sieć 5G

Beneficjentem szybkiej ścieżki jest m.in. lubelska spółka Microamp Solutions działająca w sektorze wysoko zaawansowanych technologii telekomunikacyjnych. Otrzymała grant w wysokości 8 mln zł na opracowanie głowic radiowych do infrastruktury 5G pracujących w paśmie fal milimetrowych.

– Dofinansowanie z NCBR pomoże w rozwoju Microamp Solutions, który jest firmą technologiczną. Tego typu przedsiębiorstwa będą odgrywać coraz większy wpływ na konkurencyjność naszej gospodarki na rynkach międzynarodowych. Dlatego realizacja projektu przyniesie korzyści nie tylko naszej spółce – mówi Dawid Kuchta, prezes Microamp Solutions.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – jak dodaje Dawid Kuchta – Microamp Solutions ma szansę być pierwszą firmą na świecie, która wdroży nowoczesną infrastrukturę sieci 5G pracującą w paśmie fal milimetrowych.

– Polska może dołączyć do czołówki państw Europy Zachodniej, które rozwijają nowoczesne technologie przyszłych sieci komórkowych. Powinny być one jednymi z priorytetowych dziedzin rozwoju naszego kraju – uważa prezes Microamp Solutions.

Teraz przed spółką spore wyzwanie związane z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych.

Zabezpieczenia antyterrorystyczne

Beneficjentem poddziałania 1.1.1 POIR jest również mazowiecka spółka JP Novation z branży instalacji budowlanych. Na opracowanie nowych typów nowatorskich bram chowanych w ziemię otrzymała ona dotację w wysokości 3,7 mln zł.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

– Projekt polega na stworzeniu innowacyjnych na skalę światową zabezpieczeń antyterrorystycznych. Nowe rozwiązanie umożliwi kontrolę dostępu do przestrzeni publicznych, jak również zapewni ochronę ludzi w nich przebywających – mówi Jacek Kühnl-Kinel, prezes JP Novation.

Podkreśla, że szybka ścieżka odpowiada na potrzeby przedsiębiorców, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania techniczne na skalę światową.

– Młodzi przedsiębiorcy, którzy nie mają alternatywnych źródeł dochodu i jednocześnie utrudniony dostęp do wsparcia zewnętrznego, mogą zapomnieć o prowadzeniu innowacyjnych prac B+R. Szybka ścieżka pomaga im zrealizować to wyzwanie – zaznacza Jacek Kühnl-Kinel.

Obecnie eksperci NCBR oceniają projekty złożone przez przedsiębiorców w konkursie ogłoszonym w drugiej połowie tego roku. Do rządowej agencji wpłynęło łącznie 925 wniosków o dofinansowanie. W puli jest 300 mln zł.

Natomiast w tegorocznej szybkiej ścieżce dla firm z Mazowsza NCBR dofinansowało 41 projektów na łączną kwotę ok. 305 mln zł. Obecnie przedstawiciele rządowej agencji zawierają umowy z beneficjentami. Jeśli prace projektowe zakończą się sukcesem, powstanie m.in. doustny innowacyjny lek na otyłość i cukrzycę typu 2. Inny projekt dotyczy urządzenia rentgenowskiego dla przemysłu. Może ono okazać się przełomem w kontroli bezpieczeństwa i jakości napojów oraz żywności płynnej.

Remedium na pandemię

– Również konkursy tematyczne odbywające się w formule szybkiej ścieżki przyciągnęły w tym roku imponujące grono innowatorów – podkreśla dyrektor NCBR.

Do końca grudnia rządowa agencja czeka na pomysły przedsiębiorców i naukowców wspomagające walkę z pandemią. Na konkurs „Szybka Ścieżka – Koronawirusy” przewidziano 200 mln zł.

– Jestem przekonany, że każda złotówka zostanie dobrze wykorzystana i dzięki solidarnym wysiłkom nauki i biznesu uzyskamy rozwiązania, na jakich nam wszystkim zależy. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie projektów ukierunkowanych nie tylko na obecną sytuację, ale także na przeciwdziałanie chorobom wirusowym w przyszłości, zarówno w obszarze diagnostyki, terapii, jak i profilaktyki – podkreśla Wojciech Kamieniecki.

Dotychczas przedstawiciele NCBR podpisali z beneficjentami 19 umów na łączną kwotę ponad 133 mln zł. Czym zajmują się wybrane zespoły badawcze? Jeden z nich poszukuje innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego przydatnego w leczeniu COVID-19 i infekcji grypowych. Inny zespół opracowuje szkło wirusobójcze służące zwalczaniu zagrożenia epidemicznego. Wartym uwagi przedsięwzięciem jest plan stworzenia technologii wytwarzania miniaturowych urządzeń diagnostycznych do szybkiego wykrywania wirusa SARS-CoV-2.

Beneficjenci podkreślają, że konkurs „Szybka Ścieżka – Koronawirusy” jest dobrą formą finansowania badań przemysłowych i prac rozwojowych w sytuacji nagłej potrzeby wprowadzania na rynek innowacji medycznych. Ich zdaniem program pozwala szybko dokapitalizować projekty kosztochłonne, które z uwagi na stopień skomplikowania i krótki czas realizacji mają problem z otrzymaniem finansowania w czasach kryzysu wywołanego pandemią.

Wiele ciekawych rozwiązań powstanie także dzięki wsparciu oferowanemu w konkursach tematycznych. Są wśród nich m.in. „Szybka Ścieżka – Agrotech”, „Szybka Ścieżka – IPCEI”, „Szybka Ścieżka – OZE w transporcie”, „Szybka Ścieżka – Urządzenia grzewcze” i „Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane