Duży spadek oczekiwań inflacyjnych w USA

opublikowano: 08-08-2022, 17:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fed z Nowego Jorku poinformował o wyraźnym spadku w lipcu oczekiwań amerykańskich konsumentów dotyczących wysokości inflacji za rok i trzy lata, informuje Reuters.

Mediana oczekiwanej inflacji za rok spadła o 0,6 pkt. procentowego do 6,2 proc., najniżej od lutego, a mediana inflacji oczekiwanej za trzy lata spadła o 0,4 pkt. procentowego do 3,2 proc., najniżej od kwietnia.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters pisze, że dane dowodzą iż Fed wygrywa walkę o zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych, co ułatwi mu walkę z największym od dekad wzrostem cen. Przypomina, że w czerwcu bank centralny wskazywał na pogorszenie oczekiwań inflacyjnych jako jeden z powodów decyzji o podwyższeniu stóp o 75 pkt. bazowych.

W środę Departament Pracy opublikuje dane o inflacji w lipcu. Rynek oczekuje jej spadku do 8,7 proc. w ujęciu rocznym z 9,1 proc. w czerwcu. Inflacja bazowa ma jednak wzrosnąć do 6,1 proc. z 5,9 proc. w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane