Dwa scenariusze dla Magny Polonii

Grzegorz Nawacki
25-03-2008, 00:00

Fundusz zajmujący się medycyną — taki pomysł na Magnę ma BBI Capital. Druga opcja to odsprzedanie NFI.

Przyszłość najgorętszej spółki ostatnich tygodni

Fundusz zajmujący się medycyną — taki pomysł na Magnę ma BBI Capital. Druga opcja to odsprzedanie NFI.

Nastroje na giełdzie niewesołe, a tymczasem akcje NFI Magna-Polonia od 10 do 20 marca zdrożały o 62,3 proc. Na niektórych sesjach kurs rósł o ponad 20 proc. Inwestorzy wyrywali sobie z rąk akcje, licząc, że do zaplanowanej likwidacji funduszu nie dojdzie i znajdzie się inwestor z pomysłem na spółkę. Nie zawiedli się. Jako pierwsi odkrywamy plany BBI Capital, które 14 marca przejęło kontrolę nad Magną.

— Rozważamy dwa scenariusze. Pozostawienie Magny jako funduszu, który będzie inwestował w jakiejś branży. Najprawdopodobniej byłaby to medycyna, bo dostaliśmy ciekawą propozycję z tego sektora. Wciąż możliwa jest jednak sprzedaż Magny jakiejś dużej spółce, która w ten sposób zadebiutowałaby na giełdzie. Dostaliśmy kilka ciekawych ofert. Na razie skłaniamy się jednak do pozostawienia funduszu w portfelu — mówi Dawid Sukacz, prezes BBI Capital.

Będą leczyć

Medycyna to ostatnio bardzo modny temat. Słaby stan państwowej służby zdrowia napędza rozwój prywatnej. Sieci placówek medycznych prężnie się rozwijają i zwiększają przychody. Według najnowszego raportu firmy PMR Consulting, wartość polskiego rynku medycznego w 2007 r. przekroczyła 23 mld zł. Większość tej kwoty to wydatki na leki i sprzęt, ale na usługi medyczne wydaliśmy 9,2 mld zł. Co więcej, ten rynek rośnie w tempie dwucyfrowym i w 2010 r. ma być wart 30 mld zł.

— To bardzo perspektywiczna branża i sporo się w niej dzieje. Nie jest jednak łatwa. Aby odnieść w niej sukces, potrzebni są menedżerowie dobrze ją znający — mówi Dawid Sukacz.

Kilka tygodni temu „PB” poinformował, że do wejścia w medycynę przygotowuje się też NFI Fortuna. W listopadzie spółkę przejął podmiot zarejestrowany na Cyprze. Do dziś przyszłość Fortuny pozostaje tajemnicą. W ubiegłym tygodniu na walnym miało zostać przegłosowane podniesienie kapitału i strategia. Skończyło się — przynajmniej na razie — na planach.

BBI odkrył karty dużo szybciej. Magna może zostać czwartym funduszem w grupie BBI, obok: Capital (fundusz private euity), Development (działający w branży deweloperskiej) i Zeneris (branża odnawialnych źródeł energii).

— Zmiana nazwy na BBI nie jest jeszcze przesądzona. Być może fundusz będzie działał pod własną nazwą,. Dla nas będzie zwykłą inwestycją portfelową — mówi Dawid Sukacz.

BBI ma jeszcze trochę czasu na podjęcie ostatecznej decyzji, bo transakcja zakupu akcji od irlandzkiej grupy AIB zakończy się dopiero w lipcu.

Zmiany, zmiany

Początek roku jest dla BBI Capital bardzo pracowity. Przejęcie Magny to tylko jedno z ważnych wydarzeń. 3 marca fundusz do spółki z IDM kupił Geoklimę, firmę zajmującą się instalowaniem i dystrybucją systemów klimatyzacyjnych.

— Plan polega na przejmowaniu firm z innych rejonów Polski. Chcemy stworzyć grupę, która będzie mogła realizować zamówienia nie tylko lokalnie. Możliwe, że potem trafi ona na giełdę, choć bardziej prawdopodobny scenariusz to sprzedaż inwestorowi branżowemu — mówi Dawid Sukacz.

7 marca BBI Capital poinformował o zakupie 12,5 proc. Dominium Pizza za 5 mln zł. To sieć 52 lokali w Polsce, która wkrótce rozpocznie działalność na Ukrainie i w Rumunii.

W drodze na giełdę są dwie inne spółki z portfela funduszu. Cafe News jest w trakcie prywatnej emisji na New Connect. Zakończyły się też zapisy na akcje Hardeksu, który wchodzi na główny parkiet. Debiuty oznaczają, że zmieni się wycena pakietów, co będzie jednym z elementów wpływających na wyniki funduszu. Zarząd i analitycy liczą, że między innymi dzięki temu spółka wypracuje w 2008 r. znacząco większy zysk niż rok wcześniej.

Medycyna giełdzie

Swissmed Centrum Zdrowia

Spółka jest notowana na parkiecie od 2004 r. Prowadzi sieć przychodni oraz szpitali. W 2007 r. miała ponad 24 mln zł przychodów i 4,27 mln zł straty netto. Wartość rynkowa firmy to 84,7 mln zł. Głównymi akcjonariuszami Swissemedu są Bruno Hangartner (50,56 proc.), Theo Frey East (10,24 proc.) i Prokom Investment (5,88 proc.).

EMC Instytut Medyczny

Firma trafiła na giełdę w 2005 r. Zarządza siecią ośmiu placówek medycznych, w tym jedną w Dublinie. W 2007 r. spółka miała 62,2 mln zł i ponad 1 mln zł zysku netto. Wartość rynkowa przekracza 100 mln zł, a głównymi akcjonariuszami są Piotr Gerber (51,5 proc.), Jarosław Leszczyszyn (12,2 proc.) oraz PZU Asset Management (12,4 proc.).

Giełdowa rodzina BBI

BBI Capital

Fundusz zajmujący się inwestycjami typu venture i private equity. W portfelu ma akcje m.in. Tella, IZNS, Cafe News, Hardeksu, Awbudu, Media Service czy Cartridge World. Fundusz wyszedł już przez giełdę z PEPEES, Bomi i sprzedał pakiet ZEG.

Kapitalizacja: 259 mln zł

BBI Development

Fundusz deweloperski, który kupuje działki, buduje obiekty, by je potem sprzedać. W portfelu ma kilka projektów od budynku biurowo-handlowego w centrum Warszawy, przez budynki mieszkalne w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, aż po wakacyjne apartamenty w Dziwnowie.

Kapitalizacja: 275 mln zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dwa scenariusze dla Magny Polonii