Dwa surowce najbardziej zagrożone wyprzedażą

Ropa naftowa WTI oraz bawełna – to dwa surowce najbardziej narażone na przecenę, uważają specjaliści ankietowani przez „Puls Biznesu”.

Zobacz więcej

Bloomberg, ARC

Surowcowy indeks Bloomberg Commodity rozpoczął tydzień od 1,1-procentowego spadku, najsilniejszego od 9 lutego, kiedy to zanurkował o 1,6 proc. Zniżki napędzała przecena surowców rolnych, których subindeks oddał według Bloomberga w tydzień dwie trzecie zanotowanych od styczniowego dołka zysków. Płodom rolnym zaszkodziły obawy, że narastający między USA i Chinami spór handlowy uderzy w popyt na nie (USA są ważnym eksporterem szeregu zbóż, a Chiny największym na świecie importerem surowców rolnych) oraz zakończenie strajku kierowców ciężarówek w będącej dużym eksporterem Brazylii.

Od szczytu sprzed dwóch tygodni do wtorkowego dołka skala zniżek Bloomberg Commodity sięga wciąż zaledwie 3,0 proc. Jednak analogicznie liczona przecena ropy WTI wynosi czterokrotnie więcej – 11,9 proc. To wynik spekulacji, że na najbliższym spotkaniu kraje OPEC i ich sojusznicy zdecydują o złagodzeniu ograniczeń wydobycia surowca. Właśnie czarne złoto i płody rolne są według ankietowanych głównymi kandydatami do przeceny.

Bawełna będzie zachowywała się gorzej od rynku według dwóch specjalistów, trzy głosy zdobyła ropa WTI. Wśród argumentów za tańszą ropą oprócz oczekiwań złagodzenia przez OPEC limitów wydobycia przewijają się przesadny optymizm inwestorów oraz wzrost wydobycia surowca w USA. W mniejszości, przynajmniej jeśli chodzi o ropę, znalazł się analityk niezależny Marcin Kiepas, według którego czerwiec powinien być dobrym miesiącem dla metali i ropy, a słabszym dla surowców rolnych. Rynek ropy dojrzewa do odreagowania dwutygodniowej przeceny, a notowania tych płodów rolnych, które w ostatnich miesiącach zyskiwały, powinny się dalej korygować w dół, zapowiada specjalista.

- W czerwcu ceny surowców wspierać powinny notowania dolara, który powinien nieco oddawać pola – zapowiada Marcin Kiepas, który po majowej edycji ankiety awansował na drugie miejsce w rankingu ogólnym.

- O kierunku, jaki w najbliższych tygodniach obiorą notowania ropy naftowej, zdecydują wyniki spotkania OPEC 22 czerwca – zapowiada Mateusz Namysł z Raiffeisen Polbanku, który w tym momencie nie podejmuje się obstawiania kierunku takiego ruchu.


Bartosz Sawicki, TMS Brokers
Wzrost: kukurydza
Dobra kondycja upraw w USA nie pozwoliła dotychczas na trwałe przekroczenie bariery 400 USD za buszel. Biorąc pod uwagę spadek areału upraw na rzecz soi i silny popyt fizyczny, powrót do zwyżek należy uznać za kwestię czasu.

Spadek: bawełna
Majowy wystrzał kursu bawełny w kierunku 100 USD za funt będzie trudny do utrzymania. Zmniejszenie dostępności surowca zostało zdyskontowane z nawiązką i spodziewamy się, że ceny towaru odnajdą średnioterminową równowagę na zdecydowanie niższych pułapach.


Andrzej Kiedrowicz, DM Copernicus Securities
Wzrost: nikiel
Ceny niklu powinny być wspierane przez rosnący popyt ze strony producentów stali nierdzewnej, odpowiedzialnych za wykorzystanie 70 proc. światowych zasobów tego metalu. Widoczne są również zwiększone zakupy spekulacyjne, związane z rosnącymi oczekiwaniami na boom w sektorze samochodów elektrycznych. Ich skutkiem jest znaczny spadek zapasów niklu na giełdach w Szanghaju i Londynie.

Spadek: ropa naftowa WTI
Cena ropy naftowej może znaleźć się pod presją, gdyż zarówno Arabia Saudyjska jak i Rosja skłaniają się ku zwiększeniu wydobycia po ponad roku jej ograniczania. Decyzje o zwiększeniu produkcji mogą zapaść już podczas szczytu państw OPEC i ich sojuszników pod koniec czerwca w Wiedniu. Dodatkowo amerykańska produkcja ze złóż łupkowych wciąż rośnie, co tydzień bijąc kolejne rekordy.


Krzysztof Koza/Mateusz Groszek, Admiral Markets
Wzrost: srebro
Notowania srebra prawdopodobnie osiągnęły długoterminowy dołek. W nadchodzących tygodniach oczekuję mocniejszego impulsu wzrostowego. Za takim scenariuszem przemawia pozycjonowanie na rynku kontraktów terminowych, gdzie zostało osiągnięte długoterminowe ekstremum krótkich pozycji. Kruszec jest tani względem złota, a czynnikiem wspierającym zwyżki cen srebra w długim terminie jest fizyczny deficyt tego metalu.

Spadek: ropa naftowa WTI
Ostatni wzrost ropy naftowej WTI doprowadził do nieuzasadnionego optymizmu. Widać to chociażby po pozycjonowaniu się zarządzających na kontraktach terminowych (zbyt duża ilość pozycji netto), ale także po optymizmie inwestorów detalicznych. Dodatkowo rosnąca produkcja amerykańskiej ropy naftowej powinna wspierać scenariusz mocniejszej korekty.


Dorota Sierakowska, DM BOŚ
Wzrost: złoto
W długoterminowej perspektywie presja na spadek notowań złota się utrzymuje, jednak w krótkoterminowym ujęciu notowania tego metalu mogą radzić sobie lepiej. W cenach kruszcu uwzględniona jest już czerwcowa podwyżka stóp procentowych w USA, a więc sam ten fakt może nie wpłynąć istotnie na notowania dolara i pośrednio na ceny złota.

Spadek: ropa naftowa WTI
Notowania ropy naftowej mają za sobą falę zniżek, jednak w czerwcu na nastroje inwestorów nadal negatywnie może wpływać perspektywa zmian limitów produkcji ropy w ramach porozumienia naftowego. Decyzja krajów OPEC i niektórych państw spoza kartelu zapadnie najprawdopodobniej już na spotkaniu w dniach 22-23 czerwca.Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank
Wzrost: kawa
Notowania znajdują się blisko ważnych wsparć technicznych, co ogranicza potencjał do przeceny i daje szansę na wzrost w przypadku pojawienia się pozytywnych informacji.

Spadek: kukurydza
Nasilona retoryka protekcjonistyczna ze strony Stanów Zjednoczonych może zaszkodzić części zbóż, w tym kukurydzy.


Marcin Kiepas, niezależny
Wzrost: ropa naftowa WTI
Po silnej realizacji zysków w drugiej połowie maja, cena baryłki ropy WTI wróciła w okolice 65 USD, gdzie silne wsparcie tworzy roczna linia trendu wzrostowego. Po drodze została przełamana strefa wsparcia 66,44-66,66 USD, tworzona przez szczyty ze stycznia i marca br., co podnosi ryzyko przebicia linii hossy. Mimo to byki najprawdopodobniej tanio skóry nie sprzedadzą. Dlatego nawet zakładając zmianę trendu na rynku ropy, czerwiec powinien upłynąć pod znakiem próby powrotu jej cen w kierunku niedawnych szczytów.

Spadek: bawełna
Rynek bawełny jest obecnie już mocno wykupiony, po tym jak znajdował się w hossie od października 2017 r. (z krótką przerwą w styczniu tego roku). To rodzi ryzyko dłuższej realizacji zysków, a nawet zmiany trendu na spadkowy. Na tę drugą możliwość wskazuje nieudany majowy atak na szczyty z 2014 r. (93,63-97,27 USD), tworzące jednocześnie górne ograniczenie szerokiej konsolidacji, w jakiej bawełna porusza się od lat.


Ranking analityków
Zestawienie wartości portfeli.

1. (1) Krzysztof Koza, Mateusz Groszek        Admiral Markets                      127,4
2. (3) Marcin Kiepas                                        niezależny                                 104,1
3. (2) Mateusz Namysł                                    Raiffeisen Polbank                   76,4
4. (4) Andrzej Kiedrowicz                                DM Copernicus Securities      73,3
5. (6) Bartosz Sawicki                                     TMS Brokers                               69,8
6. (5) Dorota Sierakowska                             DM BOŚ                                       63,7

W nawiasie miejsce z poprzedniej edycji rankingu.
Ranking sporządzono na podstawie prognoz miesięcznych z ostatnich 12 miesięcy.
Źródło: „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu